Ženšenis auga Lietuvoje

Tikrasis ženšenis (lot. Panax ginseng C.A.Mey.) visame pasaulyje žinomas kaip vienas iš galingiausių augalinės kilmės imunostimuliatorių ir moduliatorių.

Lietuvoje ženšenio auginimu tiek laukinėje gamtoje, tiek maksimaliai pritaikytomis prie laukinės gamtos sąlygomis užsiima Lietuvos liaudies medicinos asociacijos prezidentas Aleksas Vienažindys nuo 2000 metų. Lietuvoje užauginta ženšenio šaknis atskleidė žmogui naudingų medžiagų gausumą, o laboratoriniai tyrimai parodė aukštą naudingų organinių ir cheminių medžiagų rezultatą.

Ženšenis yra daugiametis aralijinių (Araliaceae) šeimos augalas. Pažodžiui išvertus iš kinų kalbos, žodis „ženšenis“ reiškia „žmogus šaknis“ dėl ženšenio šaknies panašumo į žmogaus figūrą.

Istorija

Ženšenis Rytų medicinoje buvo žinomas labai seniai. Pirmieji paminėjimai apie jį randami seniausiuose kinų raštuose, parašytuose dvidešimt šimtmečių prieš mūsų erą.

Tikrasis ženšenis plačiai naudojamas tradicinėje Korėjos ir Kinijos medicinoje. Ženšenio šaknies naudojimas aprašytas daugelyje senovės traktatų. Azijos šalyse jis jau kelis tūkstančius metų sėkmingai naudojamas įvairioms ligoms gydyti.

Ženšenio šaknis iš Azijos į Europą atvežė olandų pirkliai XVII a.

Moksliniai ženšenio tyrimai

Daugelis mokslininkų iš visų pasaulio kampelių domėjosi klausimu, kuo ženšenis yra naudingas ir kokia jo jėga. Kaip paaiškėjo, senovės medicinos traktatuose aprašytos ženšenio vartojimo nuorodos sutampa su šiuolaikinės medicinos rekomendacijomis, pagrįstomis moksliniais įrodymais.

Aprašymas

Ženšenis yra daugiametis žolinis augalas, gyvenantis iki 100 metų, turintis mėsingą šaknį. Žydi liepos mėnesį mažais, žalsvais žiedais. Pirmą kartą žydi po 4–8 metų nuo sėklų daiginimo momento. Vaisius yra ryškiai raudonas kauliukas, derantis rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Dauginasi sėklomis. Per metus šaknis priauga svorio iki 1–1,5 g.

Paplitimas

Ženšenis auga Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje, Tibete, kalnuotame Vietnamo regione, Altajaus, Uralo ir Sibiro regionuose. Ženšenis yra ir auginamas. Pietų Korėja yra pagrindinė kultūrinio ženšenio gamintoja.

Naudojimas

Korėjoje ir Kinijoje ženšenio šaknis naudojama tradicinėje kinų medicinoje, o kitose pasaulio šalyse ji laikoma kaip turinti gydomąja savybe.

Daugelyje senovės kinų tekstų sakoma, kad korėjietiškas ženšenis žmogaus organizmui turi septynių efektų poveikį:

1. Didina ištvermę ir tvirtumą, gerina fizinę būklę, nuima nuovargį.

2. Gerina medžiagų apykaitą, širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijas, gerina visų organizmo procesų eigą ir stiprina imuninę sistemą.

3. Stabilizuoja psichinę būseną, apsaugo nuo streso, neurozių ir nervinių sutrikimų.

4. Valo iš organizmo toksinus (detoksikacija), pašalina nuodus ir toksinus iš organizmo.

5. Įspėja apie virškinamojo trakto ligas.

6. Normalizuoja kvėpavimo sistemos funkcijas, įspėja apie ligas.

7. Suteikia atjauninamąjį poveikį, visapusiškai pagerina odos būklę ir sveikatą.

Žinomas tonizuojantis ženšenio poveikis, kai būna nuovargis, pervargimas, neurastenija.

Ženšenis turi teigiamą poveikį kaip priešuždegiminė priemonė, veikia angliavandenių apykaitą (mažina cukraus kiekį kraujyje), širdies ir kraujagyslių sistemą, lytinių liaukų funkciją, gerina regėjimą (sergant glaukoma), didina organizmo atsparumą karščiui, šalčiui, infekcijoms, stresui arba fiziniam pervargimui.

Ženšenis vartojamas sergant hipotonija kraujospūdžiui didinti.

Kartu jis nesukelia priklausomybės vaistams ir netrikdo miego.

Ženšenis mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir aktyvina antinksčių veiklą.

Iš ženšenio šaknų gaminami ekstraktai ir užpilai. Dažniausiai medicinos praktikoje naudojami alkoholio užpilai.

Preparatai iš ženšenio šaknies teigiamai veikia kraujo sudėtį, padidina dujų mainus, stimuliuoja smegenų kraujotaką, pagreitina riebalų apykaitą, padidina hormoninį lygį ir skatina greičiausią žaizdų ir opų gijimą. Ženšenio tinktūra padidina tulžies išsiskyrimą, padidina akių šviesos jautrumą.

Kontraindikacijos

Ženšenio preparatai draudžiami sergant hipertonija ir infekcinių ligų paaštrėjimo laikotarpiu, taip pat vaikams ir nėščioms moterims. Ilgalaikis vartojimas sukelia skausmą širdies srityje, galvos svaigimą.

Kas neturėtų vartoti ženšenio?

Štai kodėl žmonės, vartojantys hipoglikeminius vaistus (vaistus, mažinančius gliukozės kiekį kraujyje ir vartojamus cukriniam diabetui gydyti), prieš vartodami ženšenį, turėtų pasitarti su gydytoju dėl galimo padidėjusio cukraus mažinančio poveikio. Ženšenio nerekomenduojama vartoti sergant ūminėmis infekcinėmis ligomis, epilepsija, padidėjusiu kraujavimu.

Sudėtis

Tyrimai parodė, kad ženšenio šaknyseyra saponinų, eterinio aliejaus, riebalų rūgščių mišinio, alkaloidų, angliavandenių, krakmolo, pektino ir taninų, dervų, askorbo rūgšties, B grupės vitaminų, nikotino ir folio rūgščių, daug fosforo, sieros ir mikroelementų.

Laukinio ženšenio vaistinės savybės yra pranašesnės už kultūrinio, o cheminė sudėtis nedaug kuo skiriasi.

Įdomus faktas

Kinijoje nuo senų laikų buvo įvestas paprotys naujagimiams (ypač berniukams) naudoti ženšenio užpilą profilaktiškai nuo įvairių infekcinių susirgimų vietoj skiepų.

Kaip teisingai vartoti ženšenį?

Kaip vartoti ženšenį? Vartojant receptinį ženšenio užpilą, pagerėja kraujo gamyba, atmintis, sustiprėja kraujagyslių sistema, sulėtėja kūno senėjimas. Vaistą reikėtų gerti pusvalandį prieš valgį po 15–25 lašus tris kartus per dieną.

Kokias ligas gydo ženšenio užpilas?

Stimuliuoja centrinę nervų sistemą, turi tonizuojantį, hipertenzinį (mažinantį kraujospūdį) ir hipoglikeminį (mažinantį gliukozės kiekį kraujyje) poveikį: gerina apetitą, didina ir reguliuoja kraujospūdį, psichinę ir fizinę veiklą, stimuliuoja lytinę funkciją; sumažina bendrą silpnumą, padidėjusį nuovargį, mieguistumą; stiprina imuninę sistemą.

Kaip ženšenis veikia moters organizmą?

Ženšenis yra gamtinis kosmetologas. Rytų moterys nuo senų laikų jį naudojo, kad išsaugotų savo grožį. Kosmetikos gaminių sudėtyje „dieviškoji žolė“ tonizuoja odą, stimuliuoja kolageno gamybą, pagreitina regeneraciją, pagerina medžiagų apykaitą ląstelėse.

Kuo naudingas ženšenio užpilas vyrams?

Ženšenio šaknies ekstraktas yra galingiausias natūralus adaptogenas (biologiškai aktyvi medžiaga, stimuliuojanti visas kūno sistemas). Jis padidina darbingumą, fizinę ištvermę, taip pat pagreitina kūno atsistatymo procesą po alinančių krūvių, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos būklę.

Kaip ilgai galima vartoti ženšenį?

Vienkartinė dozė yra 15–20 lašų. Preparatas vartojamas 2–3 kartus per dieną 30–40 dienų. Pakartotiniai gydymo kursai atliekami po 2–3 savaičių, jei reikia. Pakartotinio kurso tinkamumą nustato gydytojas.

Kuo naudingas ženšenio šaknies vartojimas?

Ženšenio šaknis veikia smegenų ir širdies veiklą, stimuliuoja smegenų ląstelių kvėpavimą ir mažina širdies ritmą. Šaknis turi teigiamą poveikį kaip priešuždegiminė priemonė. Šaknis veikia angliavandenių apykaitą, mažina cukraus kiekį kraujyje.

Pilnas aprašymas skyriujeVaistažolės )