Kepenų valymas

Tinkamas maitinimasis: patarimai, kaip ,,išvalyti“ kepenis

Pamirškite apie badavimą ir kitus kraštutinius metodus – tokiu būdu mes visai nepadedame kūnui. Jums tereikia šiek tiek sutvarkyti savo mitybą. Daugelis iš mūsų bent kartą yra girdėję patarimą „išvalyti kepenis“. Iš tiesų, iki pavasario šis vidinis filtras jaučiasi ypač išsekęs, nes šaltuoju metų laiku mes ypač linkę valgyti riebų maistą ir gerti karštus gėrimus. O dabar kepenims reikia mūsų pagalbos. Tik delikačios ir tinkamos. Kaip gi „išvalyti kepenis“ maitinantis?

Madinga frazė „kepenų valymas“ tapo mūsų gyvenimo dalimi. Ir nors nedaugelis žmonių iš tikrųjų supranta, kas tai yra ir kaip tai veikia, daugelis sutinka, kad ši procedūra yra ypač naudinga sveikatai.

Kepenų valymo adeptai pabrėžia, kad mūsų kepenys yra natūralus filtras, kuris neleidžia toksinams ir šlakams patekti į kraują virškinimo, kvėpavimo ir kitų gyvybiškai svarbių kūno procesų metu. Teigiama, kad kaip ir bet kuris filtras apskritai, kepenys palaipsniui užsiteršia ir jas reikia profilaktiškai valyti.

Po to pateikiamos rekomendacijos, viena ekstravagantiškesnė už kitą. Griežtas pasninkas, badavimas, griežtos detoksikacijos procedūros, manipuliacijos augaliniu aliejumi, citrinų sultimis ir pan. Žinoma, mūsų šalyje laisvė, ir kiekvienas gali tikėti tuo, kuo nori. Įskaitant ir tai, kad kepenys negali savaime išsivalyti ir reikalauja radikalių priemonių mažiausiai du kartus per metus. Tačiau profesionalūs gydytojai ir dietologai, kurie nesimpatizuoja šamanizmui, laikosi kitokios nuomonės.

Taigi ar reikia valyti kepenis?

Neverta suprasti kepenų pažodžiui kaip filtro. Kepenys yra tikra chemijos laboratorija. Didžioji dauguma į jas patekusių medžiagų nelieka nepakitę, bet tampa nepavojingos, suskaidomos, paverčiamos mažiau agresyviais junginiais ir tik tada natūraliu būdu išsiskiria iš organizmo. Tik nedaugelis toksinų nepasiduoda transformacijai ir keliauja per etapą pradiniu pavidalu. Paprastai kepenys nekaupia toksiškų medžiagų, kaip koks buitinis tinklelių filtras, tačiau juos neutralizuoja ir persiunčia toliau galutinai pašalinti.

Kitaip tariant, kepenys yra unikalus savaime išsivalantis organas. Ir, beje, tai vienas iš nedaugelio žmogaus organų, turinčių galimybę atsistatyti (atsinaujinti). Iš kur gi tada kyla problemų? Pagrindinę kepenų žalą sudaro mūsų nesveiki mitybos įpročiai.

Dietologai ir gastroenterologai yra vieningi: tinkamai maitinantis, kepenų  nereikia valyti. Bet čia mes elgiamės taip pat, kaip bandydami numesti svorio iki vasaros: mums lengviau savaitę badauti, nei kasdien ir nuolat atsisakyti šokoladų ir šviežių bandelių.

Laimei, niekada nevėlu pradėti keisti savo mitybos įpročius. Galų gale, kepenys sugeba atsinaujinti. Ar prisimenate?

Kas yra kepenų ,,valymas“?

Trumpai tariant, visos žinomos „valymo“ procedūros verčia kepenis per tam tikrą laiką gaminti didelį kiekį tulžies.

Tulžis mums reikalinga, kad normaliai pasisavintume riebalus, gaunamus iš maisto. Gamina ją kepenys, o saugoma ji tulžies pūslėje. Tulžis patenka į žarnyną iš tulžies pūslės, kai kūnas praneša apie maisto atėjimą, paskui ji vėl patenka į kepenis ir iš ten patenka į saugyklą – tulžies pūslę. Taip užsidaro tulžies apytaka žmogaus organizme.

Jei jūsų maistas yra persotintas riebalų, tulžies gali nepakakti, kad būtų apdorotas visas tūris. Reguliariai vartojami per riebūs maisto produktai (taip pat greiti angliavandeniai, kurie taip pat virsta riebalais) gali tapti priežastimi kepenų riebalų distrofijos – būklė, kai neperdirbtos riebalų molekulės (lipidai) nusėda tarp kepenų ląstelių. Laimei, ši būklė yra grįžtama. Bet ne radikalaus „apsivalymo“ pagalba.

Sveikų riebalų trūkumas dienos racione yra ne mažiau kenksmingas. Tuomet gaunama daugiau tulžies, nei reikia, ir kenčia ne kepenys, o tulžies pūslė, priversta kaupti perteklių.

Mūsų užduotis yra užtikrinti, kad organizmui būtų tiekiamas optimalus riebalų kiekis, taip pat stebėti vartojamo maisto bei gėrimų kokybę ir sudėtį.

1. Valgykite graikinius riešutus

Riešutai yra puikus nesočiųjų riebalų rūgščių, naudingų amino rūgščių ir vitaminų šaltinis. Riešutų riebalai yra tinkami ir sveiki. Jie gerai įsisavinami ir padeda pagerinti odos, plaukų, regėjimo ir smegenų veiklos kokybę.

Graikiniai riešutai turi vieną reikšmingą pranašumą prieš kitus. Jie turtingi glutationo. Mokslininkai šią medžiagą vadina „antioksidantų apsaugos motina“. Jis įtrauktas į daugumos toksinų mūsų organizme neutralizavimo procesų. Normaliai funkcionuojant organizmui, jį gamina kepenys, bet nedidelė pagalba joms nepakenks.

Be to, graikiniai riešutai turtingi arginino – amino rūgšties, kuri padeda kepenims neutralizuoti amoniaką.

2. Valgykite greipfrutus su plėvelėmis

Priežastis: naringenino šaltinis

Šis geltonas arba rausvas vaisius turi daug vitamino C ir antioksidantų, kurie puikiai valo kepenis. Tačiau norint pasiekti tinkamą efektą reikės atsisakyti įpročio valgyti tik sultingą vaisiaus minkštimą, atskiriant jį nuo plėvelių. Juk ten yra flavonoido naringenino. Ši medžiaga padeda normalizuoti gliukozės metabolizmą, slopina apetitą ir, pasak kai kurių pranešimų, skatina kepenis skaidyti susikaupusias riebalų molekules. Mažas „šalutinis poveikis“: būtent naringeninas suteikia greipfrutui kartumo.

3. Susidraugaukite su svogūnais ir česnakais

Priežastis: alicino šaltiniai

Svogūnai ir česnakai gali būti ne patys geriausi bučinių draugai, tačiau jie yra būtini kepenims detoksikuoti. Šių produktų specifinio kvapo ir skonio šaltinis yra organinis sieros junginys – alicinas, kurį kepenys naudoja dėl plataus toksinų spektro neutralizavimo. Taip pat jis suteikia svogūnams ir česnakams baktericidinių ir priešgrybelinių savybių.

Pažymėtina, kad svogūnuose alicinas yra eterinio aliejaus pavidalu. O kad jį gautume iš česnako, pirmiausia reikia mechaniškai sugriauti skiltelę. Pavyzdžiui, sutraiškyti. Tokiu atveju du cheminiai junginiai sureaguos formuodami aliciną. Traiškyti česnaką maistui yra sveikiau nei pjaustyti ar patiekti skiltelėmis.

4. Gerkite žaliają arbatą

Priežastis: katechinų kiekis

Žalioji arbata pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis. Joje esantys katechinai yra augaliniai antioksidantai, kurie padeda kepenims kovoti, kad neutralizuotų daugelį toksinų. Be to, žalioji arbata skatina riebalų deginimą.

5. Ciberžolė (lot. Curcuma longa) – kepenų prieskonis

Priežastis: sudėtyje yra kurkumino

Eksperimentai su žiurkėmis prieš kelerius metus aiškiai parodė, kad valgant ciberžolę skatinamas pažeistų kepenų ląstelių atsinaujinimas. Kartu paaiškėjo, kad ciberžolė sustiprina tulžies ir kepenų fermentų gamybą, o tai labai naudinga tiems, kurie turi problemų šioje srityje. Ir galiausiai kurkuminas, kuris yra ciberžolės dalis ir suteikė jai pavadinimą, dalyvauja kepenyse siekiant pašalinti daug kancerogenų, kurie patenka į kūną su maistu. Sutikite, tai yra rimtos priežastys, leidžiančios šiam prieskoniui nuolat rasti vietą mūsų lėkštėje.

6. Pamilkite avokadus

Priežastis: glutationo gamybos stimuliatorius

Ne visiems patinka šio vaisiaus skonis, tačiau jis turi tiek daug privalumų, kad mums laikas persvarstyti savo skonio nuostatas. Eksperimentais įrodyta, kad avokadas skatina kepenų glutationo gamybą. Kaip jau minėjome, ši medžiaga vaidina pagrindinį vaidmenį neutralizuojant toksinus.

Avokadas taip pat yra vienas iš dešimties geriausių maisto produktų, padedančių deginti papildomas kalorijas.

7. Vartokite tam tikrus maisto produktus:

  • Obuolius
  • Moliūgus
  • Pilno grūdo miltus
  • Alyvuogių aliejų
  • Brokolius ir žiedinius kopūstus

Jie padeda normalizuoti medžiagų apykaitą, turi daugiau ar mažiau tulžies varantį poveikį, padeda pagerinti kepenų veiklą ir jos audinių būklę.

Parengė Lietuvos liaudies medicinos asociacijos prezidentas Aleksas Vienažindys