Insulto rizikos sumažinimo būdai

Insulto rizikos sumažinimo būdai: 5 paprasti patarimai

Insultas neatsiejamai susijęs su gyvenimo būdu, todėl norint sumažinti netikėtos ligos riziką būtina imtis tam tikrų priemonių iš anksto. Natūralu, kad šiai ligai turi įtakos amžius, lytis ir paveldimumas. Taigi, prasidėjus 55 metams, insulto rizika padidėja 2 kartus. Vyresnio amžiaus vyrai yra labiau linkę į tai nei moterys. Jei insultu sirgo kas nors iš artimųjų, tikimybė susirgti kitiems šeimos nariams padidėja 2-3 kartus. Didžiulę įtaką daro gyvenimo būdas. Hipertonija ir širdies ligos, apnėjos sindromas, nutukimas, didelis svoris, aritmija, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu – visa tai daro įtaką kraujagyslių būklei. Todėl svarbu imtis priemonių rizikai sumažinti.

Kontroliuoti arterinį kraujospūdį

Kraujospūdis neturėtų padidėti daugiau kaip 120/80. Jei kraujospūdis didėja reguliariai, tai insulto rizika padidėja 30-40%. Naudinga reguliariai matuoti kraujo spaudimą, kad būtų galima kontroliuoti ir stebėti savo sveikatos būklę. Jei keletą dienų yra padidėjęs kraujospūdis, reikia kreiptis į gydytoją ir pasikonsultuoti. Gali būti, kad reikėtų koreguoti mitybos taisykles, pradėti kasdien daugiau judėti arba vartoti vaistus.

Stebėti svorį

Papildomi kilogramai sukelia lipidų sutrikimus – padidėja trigliceridų lygis ir sumažėja naudingasis cholesterolis. Tai padidina insulto riziką. Moterims, kurių liemens apimtis didesnė nei 81 cm, 60% didesnė tikimybė susirgtii hipertonija ir atitinkamai insultu. Tas pats ir vyrams. Jų liemens linijos riba yra 101 cm.

Laikytis teisingos ir sveikos mitybos

Kraujagyslių ligų profilaktikai geriausia tinka Viduržemio jūros dieta. Tai reiškia, kad visi gyvūniniai riebalai turėtų būti išbraukti. Padidinamas žuvies, daržovių ir vaisių kiekis maiste. Per dieną reikia suvalgyti 4 porcijas daržovių, 5 porcijas grūdinių produktų. Meniu pavyzdys: pusryčiai – juoda duona, grikiai, porcija žuvies ar dietinės mėsos; pietūs – daržovių salotos; užkandžiai tarp jų – 100 g džiovintų vaisių; vakarienė – miežių košė, 1 stiklinė rauginto pieno produktų. Žinoma, dienos meniu galima keisti atsižvelgiant į pageidavimus.

Fizinis aktyvumas Kasdienis sportavimas sumažina padidėjusio kraujospūdžio riziką. Kraujo spaudimas gali stabilizuotis net ir be vaistų, jeigu fizinis krūvis paskirstomas tinkamai. Tačiau lėtinė hipertonijos forma, be sporto, reikalauja teisingos mitybos ir tinkamų vaistų vartojimo. Insulto rizika sumažėja, jei tris kartus per savaitę daromi fiziniai pratimai po 30 minučių. Tuo metu svarbu stebėti pulsą. Jis neturėtų pakilti daugiau kaip 130 dūžių per minutę. Galima pasirinkti greitą vaikščiojimą, plaukimą, gimnastiką ir kitas technikas. Fizinio aktyvumo formos parenkamos atsižvelgiant į gydytojo patarimus.

Išsilaisvinti iš priklausomybių

Piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais daug kartų padidina išeminio ir hemoraginio insulto riziką. Lėtinis alkoholizmas sukelia insultą, ypač jauniems žmonėms. Rūkantys žmonės taip pat yra rizikos grupėje. Jie yra labiausiai linkę į išeminį insultą. Žinoma, turi didelę įtaką surūkytų cigarečių skaičius per visą dieną. Daug rūkantiems žmonėms po 40 metų rizika patirti insultą yra dvigubai didesnė nei tiems, kurie surūko 10 cigarečių per dieną. Net metusiems rūkyti rizika sumažės praėjus dvejiems metams po paskutinės surūkytos cigaretės.