Žmogus ir religija

malda3Ką fiksuoja įranga maldos metu

Ispanijoje gydytojai aprašė neįprastą atvejį: 60 metų moteris tiesiog per du mėnesius iš laimingo žmogaus, nepasižymėjusio ypatingu religingumu, virto liūdna ir atmestina Biblijos mėgėja. Ji pradėjo garsiai skaityti Šventąjį Raštą po kelias valandas per dieną ir pasakodavo, kad jai apsireikšdavo Mergelė Marija. Moters šeima ir draugai buvo susirūpinę dėl tokių pasikeitimų ir iš pradžių manė, kad jie gali būti dėl depresijos – tuo metu moteris prižiūrėjo vėžiu sergantį giminaitį. Bet reikalas buvo ne dėl to.

Gydytojai ištyrė pacientę naudodami magnetinio rezonanso tomografą ir nustatė, kad jos smegenyse yra pažeidimų. Biopsija parodė, kad pacientei išsivysčiusi daugiaformė glioblastoma – piktybinis auglys smegenų audiniuose. Navikas buvo per didelis chirurginiam gydymui, ir medikai moteriai pasiūlė  chemoterapijos ir spindulinės terapijos kursą, taip pat buvo išrašyti antipsichoziniai preparatai. Po 5 savaičių tokio gydymo ji nustojo matyti Mergelę Mariją, pacientės būklė pagerėjo. Gydytojai pastebėjo, kad jokių kitų religingumo prielaidų nebuvo – tik liga. Anksčiau atlikti tyrimai parodė, kad apie 22% visų smegenų auglių lydi psichoziniai simptomai. Taip pat yra manoma, pridūrė specialistai, kad pokyčiai smegenyse, sukėlę sustiprėjusį religingumą, buvo sukelti traukulių, kurių pėdsakų buvo nustatyta tyrimo metu.

Smegenyse rado „Kalėdų dvasią“

malda1

Dar vienu atveju sergančiam pacientui, kuriam prasidėjo religinis kliedėjimas, mokslininkai atsitiktinai atliko elektroencefalogramą. Pacientui buvo 46 metai. Jam buvo diagnozuota smilkininės skilties epilepsija. Jis nuolat lankėsi vienoje iš Izraelio ligoninių apžiūrai. Kartą patikrinimo metu, kai ant vyro kūno buvo pritvirtinti davikliai, jis staiga pradėjo garsiai melstis, o po to nuplėšė elektrodus ir išėjo pamokslauti klinikoje. Kadangi sistema jau spėjo užfiksuoti rodmenis, ekspertai pastebėjo, kad religinio kliedėjimo metu aktyvizavosi paciento kairės pusės prefrontalinė žievė. Ten buvo užregistruotas 30-40 Hz gama ritmų aktyvumo dažnis.

Pernai Jungtinėse Amerikos Valstijose taip pat buvo atliktas tyrimas, skirtas religijos įtakai smegenims nustatyti. Mokslo darbuotojai paprašė 19 jaunų mormonų pasitikrinti magnetinio rezonanso tomografu. Tyrimo metu dalyviams demonstravo vaizdo įrašus ir siūlė religinės krypties knygas. Tada mormonai, išsiskiriantys labai dideliu pamaldumu, pranešė, kada jie patyrė ypač didelius religinius išgyvenimus. Paaiškėjo, kad tais momentais aktyviai dirbo smegenų sritys, atsakingos už dėmesį, emocijas ir apdovanojimo pojūtį.