
Ženšenio (Раnах ginseng С. А. Меу) šaknis
Kaip vaistinį augalą, ženšenį šimtmečius naudojo Primorės, Kinijos, Pietų Korėjos ir JAV gyventojai. Tuo pačiu metu net senovėje žmonės išmoko jį auginti. Lietuvoje sukurtomis sąlygomis laukinė šaknis auga Dzūkijos miškuose, o platintoju tapo Lietuvos liaudies medicinos asociacijos prezidentas A. Vienažindys. Ženšenis buvo aiškiai suskirstytas į 2 kategorijas:
laukinis,
kultivuojamas.
Nuo ko priklauso ženšenio šaknies kaina
Laukinis augalas kainuoja dešimt kartų daugiau nei kultivuojamas. Ženšenis yra vienas brangiausių vaistinių augalų. Vertingiausia dalis – jo šaknis, kuri savo gydomąsias savybes sukaupia nuo 6 iki 20 metų. Toks ilgas augimo laikotarpis paaiškina aukštą kainą, o paklausa pastebimai lenkia pasiūlą.
Laukinis augalas laikomas žymiai aukštesnės kokybės produktu. Savo savybes jis įgyja po 6 metų, o praktikoje yra ir senesnių egzempliorių nuo 6 iki 200 metų. Dėl šios priežasties laukinių šaknų kaina yra dešimt kartų didesnė nei dirbtinai auginamų rūšių kaina.
Didelę kainą lemia šio augalo retumas. Pavyzdžiui, rūšis (Panax zingiberensis), auganti vienintelėje Kinijos provincijoje, jau beveik išnyko.
Šaknies forma turi atitikti žmogaus kūno formą. Kinijoje geriausi egzemplioriai paprastai priskiriami „dangiškajai“ kategorijai, tačiau tokia specifinė terminologija naudojama tik aukcione.
Apie vidutinę laukinių ženšenio šaknų kainą kalbėti neįmanoma: jų parametrai ir kainos labai smarkiai skiriasi. Minimali kaina yra 5–10 USD už 1 g. Didėjant amžiui ir svoriui, šis skaičius gali padidėti kelis kartus.
Gydytojai iš tikrųjų mažai žino apie ženšenį. O vaistinėse nėra antpilo iš tikrosios šaknies. Šie antpilai gaminami iš eleuterokoko. Abu yra iš aralinių šeimos. Geriausiu atveju antpilai gaminami iš kultivuojamo ženšenio. Bet tai jau visai ne tas. Per 4–5 metus šaknis nesukaups tų gydomųjų savybių kaip auganti laukinėje gamtoje. Nenuostabu, kad kinai perka tik laukinius. O kaina svyruoja maždaug nuo 2 iki 1 000 dolerių už gramą. Viskas priklauso nuo kokybės ir svorio.
Lietuvoje kai kurios įmonės parduoda 4–5 metus auginamą kininį ženšenį, kuris nesukaupia tų gydomųjų savybių kaip gamtoje ir atitinkamai kaina už jį gerokai mažesnė.
Laukinių šaknų antpilas, kurio tūris yra 200 ml ir sveria 15 gramų, turi unikalių savybių. Į žmogų panaši šaknies forma ir kaklelio ilgis rodo didesnį nei 7 metų amžių. Antpilas yra išskirtinis ir pateikiamas vienu egzemplioriumi. Toks antpilas bus neįkainojama dovana ir skatins sveikatą bei ilgaamžiškumą.
Vartoti galima nuo 3 lašų per vieną priėmimą ryte, palaipsniui didinant iki 10–15 lašų. Ženšenis yra švelnesnis ir tinkamas sergant diabetu (padeda pagerinti skysčių apykaitą ir sumažinti troškulį sergant diabetu). Taip pat naudingas nuo nemigos ir kvėpavimo sistemos ligų. Ženšenis yra intensyvesnis ir yra vartojamas nusilpusiems žmonėms, vyresnio amžiaus žmonėms sustiprinti, gerai vartoti nuo kraujavimo ar esant pooperaciniam organizmo nusilpimui. Suteikia jėgų! Tai puikus imunomoduliatorius ir gali labai padėti nusilpusiam organizmui. Profilaktikai ženšenis labiau tiktų, jis pats švelniausiai veikiantis. Nerekomenduojama vartoti sergant peršalimo ligomis ir aukštu kraujospūdžiu.
Tyrimai rodo, kad ženšenio šaknų antpilas nekelia kraujospūdžio, bet geriau būti saugiam. Tiesą sakant, kiekvienas organizmas yra individualus, o vartojant ženšenį reikia pasirinkti savo dozę.