Ženšenis padidina apsaugines organizmo funkcijas, aktyvina imuninę sistemą. Ypač efektyvi yra laukinė šaknis, kurios gamtoje vis rečiau aptinkama rudens-žiemos laikotarpiu, kai klesti infekcinės ir virusinės ligos. Jis gali būti vartojamas, kaip pagalbinė priemonė aštrios ligos periodu.
Naudingos ženšenio savybės
Daugelyje senovės kinų tekstų teigiama, kad jis turi septynis poveikius žmogaus organizmui:
- Didina ištvermę ir stiprybę, gerina fizinę būklę, mažina nuovargį.
- Gerina medžiagų apykaitą, širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijas, gerina visų organizme vykstančių procesų eigą.
- Stabilizuoja psichinę būseną, apsaugo nuo streso, neurozių ir nervų sutrikimų.
- Iš organizmo išvalo toksinus (detoksikacija), šalina iš organizmo nuodus ir toksinus.
- Apsaugo nuo virškinamojo trakto ligų.
- Normalizuoja kvėpavimo organų funkcijas, užkerta kelią jų ligoms.
- Pasižymi jauninamuoju poveikiu, gerina odos būklę ir bendrą sveikatą.
Daugelį mokslininkų iš visų pasaulio kampelių domina klausimas, kuo ženšenis naudingas ir kur tiksliai yra jo jėga. Kaip paaiškėjo, senovės medicinos traktatuose aprašytas ženšenio vartojimas sutampa su šiuolaikinės medicinos rekomendacijomis, pagrįstomis moksliniais duomenimis.
„Gyvybės šaknis“, kaip ir dauguma tradicinių vaistų, į medicinos praktiką pateko daug anksčiau nei ją tyrinėjo mokslininkai.
Unikalios ženšenio savybės buvo moksliškai patvirtintos ir pagrįstos. Šiandien pasaulyje yra apie 5000 publikacijų apie ženšenio mokslinius tyrimus, ir virš 5000 klinikinių ir ikiklinikinių tyrimų. Su kiekvienais metais šis skaičius ir toliau auga.
Gydomosios ženšenio savybės, įrodytos mokslų:
Stimuliuojantis poveikis. Ženšenis didina fizinį ir protinį aktyvumą. Jis pasirodė kaip saugus, veiksmingas, natūralus stimuliatorius, kuris yra toks pat galingas kaip kofeinas ir amfetaminai, tačiau jis turi minkštą poveikį, todėl nesukelia pernelyg didelio stimuliavimo.
Imunostimuliatorius. Ženšenio dėka normalizuojasi visų organizmo sistemų darbas, ypač jo apsauginė funkcija. Ženšenis stiprina imunitetą. Gydytojai rekomenduoja jį rudens-žiemos laikotarpiu peršalimo ligų profilaktikai.
Imunomoduliatorius. Reguliuoja imuninės sistemos veiklą ir jos būklę.
Tonizuojantis poveikis. Tradicinis rytietiškas suvokimas apie ženšenį – tai jo ilgas tonizuojantis poveikis. Šalyse, kur gydytojams mokama už ligonių pasveikimą, ženšenio yra beveik kiekviename natūraliame preparate su imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis.
Stiprinantis poveikis. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad ženšenis gerina bendrą pacientų būklę. Gydytojai rekomenduoja jį įvairaus amžiaus žmonėms, kad pašalintų stresą, pagerintų nuotaiką ir miegą.
Antistresinis poveikis. Ženšenis padeda organizmui prisitaikyti prie visų rūšių streso.
Gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Klinikiniai tyrimai parodė, kad ženšenis gerina kraujotaką ir mažina trombocitų agregaciją (trombocitų susiklijavimą). Kinijos dietologai rekomenduoja įtraukti ženšenį į žmonių, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, mitybos racioną.
Normalizuoja cukraus kiekį kraujyje. Klinikiniai tyrimai parodė, kad ženšenis normalizuoja cukraus kiekį kraujyje. Gydytojai rekomenduoja jį naudoti kaip neatskiriamą sveikos diabeto dietos dalį.
Antioksidantinis poveikis. Iki šiol daugelis tyrimų parodė, kad ženšenis turi stiprių antioksidantinių savybių. Tai daro ženšenį nepakeičiamą profilaktikoje nuo daugelio ligų, kurias sukelia laisvųjų radikalų poveikis.
Seksualinė sveikata. Ženšenis gerina bendrą žmogaus sveikatą, taip pat fizinį ir seksualinį aktyvumą.
Ilgaamžiškumas. Ženšenio poveikis yra kumuliacinis (kaupiasi). Reguliariai vartojant, ženšenis ne tik teigiamai veikia sveikatą ir tonusą, bet ir skatina ilgaamžiškumą.
Priešvėžinis poveikis. Daugybė mokslininkų, tirdami ženšenio savybes, nustatė, kad jis gali sumažinti vežinių navikų dydį.
Atsistatymo procesas ir šalutinis poveikis
Paprastai ženšenis yra tinkamas ir patvirtintas naudoti visiems žmonėms, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus.
Tačiau žmonės labai skiriasi vienas nuo kito kūno sudėjimu, sveikatos būkle ir gali pastebėti tiek kūno funkcijų pagerėjimą, tiek šalutinių poveikių (pavyzdžiui, alerginės reakcijos), kurie pasireiškia itin retai.
Alerginė reakcija vartojant ženšenį yra labai reta. Jei atsiranda alergija, pakanka nustoti vartoti ženšenį ir visi simptomai greitai praeis.
Vartojimo ypatybės ir vaistų sąveika
Nėščioms moterims, vartojančioms ženšenį, nepageidaujamų reiškinių nepastebėta, tačiau ženšenio poveikio nėščioms ir maitinančioms krūtimi moterims tyrimai nebuvo atlikti, todėl šiais laikotarpiais geriau susilaikyti nuo ženšenio vartojimo.
Laukinis ženšenis gerina kraujotaką ir apskritai širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, dažniausiai nesukelia kraujospūdžio padidėjimo, tačiau žmonės, sergantys sunkia hipertonija, turėtų vartoti ženšenį nuo pusės vienos dozės ir stebėti spaudimo pokyčius.
Ženšenis gali sumažinti cukraus lygį kraujyje. Štai kodėl žmonės, vartojantys hipoglikeminius vaistus, prieš vartodami ženšenį turėtų pasitarti su gydytoju, nes gali padidėti hipoglikeminis (cukraus sumažėjimas) poveikis.
Ženšenio nerekomenduojama vartoti sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis, epilepsija, padidėjus kraujavimui.
Aktyvūs ženšenio elementai
Daugiamečiais tyrimais įrodyta, kad ženšenio šaknyse yra daug aktyvių elementų: vitaminų B1 ir B2, askorbo rūgšties, fosforo rūgšties, geležies, mangano, eterinio aliejaus, krakmolo, riebaus aliejaus, cukranendrių cukraus, taip pat mikro- ir makroelementų. Ženšenio šaknis gali ne tik išgydyti ligas, bet ir pastatyti ant kojų netoli mirties esantį žmogų.
Aktyvūs ženšenio elementai gali turėti skausmą malšinantį ir tonizuojantį poveikį organizmui. Ženšenis padidina darbingumą, padeda išsiskirti tulžiai ir pagerina dujų mainus plaučiuose. Dėl gydomojo ženšenio poveikio normalizuojasi kraujospūdis, suaktyvėja endokrininės sistemos veikla, sumažėja cukraus kiekis kraujyje.
Ženšenis turi raminamąjį poveikį esant stresui ir neurozėms. Augalas gali būti vartojamas esant fiziniam ir psichiniam pervargimui, vystantis depresijai ir hipotonijai.
Kaip vartoti ženšenį?
Ženšenio tinktūrą patartina gerti pirmoje dienos pusėje pusvalandį prieš valgį po 15 lašų. Profilaktiškai, taip pat organizmui ir imunitetui stiprinti du kartus po 15 lašų, antrą kartą ne vėliau kaip 18 val.
Turintiems aukštesnį kraujospūdį reikia pradėti vartoti nuo 5 lašų ir kas savaitę didinti po 1 lašą. Kartu stebėti kraujospūdį.
Todėl, kaip ir kiek vartoti, geriau pasitarti su specialistu ar gydytoju. Žinoma, kiekvienas kūnas yra skirtingas.
Kursas gali trukti mėnesį arba pusantro. Po to daryti 1 mėnesio pertrauką ir vėl pakartoti. Vasaros metu nevartoti, išskyrus ypatingus atvejus, po chirurginio gydymo arba organizmo išsekimo.