Tibetietiškas požiūris į vaikų auklėjimą

Tibetas 5

Parengė LLMA prezidentas Aleksas Vienažindys

Jokių pažeminimų ir fizinių bausmių. Vienintelė priežastis, dėl kurios yra mušami vaikai – jie negali tuo pačiu atsilyginti.

Pirmasis laikotarpisiki 5 metų. Su vaiku reikia elgtis, kaip „su caru“. Negalima nieko uždrausti, tik nukreipti nuo to dėmesį. Jei jis daro kažką pavojinga, reikia padaryti išsigandusį veidą ir šauksmą. Vaikas šią kalbą suprantaTibetas 2 puikiai. Tuo metu nusistato aktyvumas, smalsumas, domėjimasis gyvenimu. Vaikas dar nesugeba sukurti ilgos logikos grandinės. Pavyzdžiui, jis sudaužė brangią vazą. Jis nesupranta, kad dėl tokio pirkinio, kaip vaza, reikia daug dirbti, kad būtų uždirbta tiek pinigų. Baudimą jis supras, kaip slopinimą jėga. Jūs išmokysite jį ne nedaužyti vazos, o paklusti tam, kas yra stipresnis. Ar to Jums reikia?

Tibetas 3Antrasis laikotarpis – nuo 5 iki 10 metų. Tuo laiku su vaiku reikia elgtis, kaip „su vergu“. Nustatyti jam užduotis ir reikalauti jas vykdyti. Galima bausti už nevykdymą (bet ne fiziškai). Tuo laiku aktyviai vystosi intelektas. Vaikas turi išmokti prognozuoti žmonių reakcijas į jo veiksmus, sukelti teigiamą požiūrį į save ir išvengti neigiamų apraiškų. Tuo laiku nebijokite apkrauti vaiką žiniomis.

Tibetas 6

Trečiasis laikotarpis – nuo 10 iki 15 metų. Kaip auklėti vaiką tuo periodu? Kaip su juo elgtis? Kaip su tolygiu. Ne lygiaverčiu, o būtent kaip „su tolygu“, nes Jūs vis tiek turite daugiau patirties ir žinių. Tarkitės su juo dėl visų svarbiausių klausimų, suteikite ir skatinkite savarankiškumą. Geranoriškai įpirškite savo valią diskusijos procese, patarimais ir pasiūlymais. Jei Jums kas nors nepatinka, tai akcentuokite jo dėmesį į neigiamas pasekmes, vengdami tiesioginių draudimų. Tuo laiku formuojasi savarankiškumas ir mąstymo nepriklausomybė.

Paskutinis laikotarpis – nuo 15 metų. Elkitės su juo pagarbiai. Auklėti vaiką jau per vėlu, ir Jums lieka tik tenkintis savo darbo vaisiais.

Kokias pasekmes gali sukelti šių taisyklių nesilaikymas?

Tibetas 4Jei slopinsite vaiką iki 5 metų, tai nuslopinsite jo gyvenimo aktyvumą, gyvenimo džiaugsmą, intelektą. Įpratinsite jį įprastai paklusti grubiai jėgai. Padarysite iš jo visų rūšių piktadarių lengva auka.

Jei po 5 metų ir toliau elgsitės, kaip su vaikeliu kūdikystėje, vaikas išaugs infantilus, nesugebantis dirbti ir, apskritai, neatsparus dvasinėms pastangoms.

Jei rūpinsitės vaiku po 10 metų, kaip mažu vaiku, tai jis išaugs nepasitikintis savimi, bus priklausomas nuo savarankiškų draugų, kurie ne visada gali daryti norimą poveikį.

Jei negerbsite vaiko po 15 metų, tai jis Jums neatleis ir išeis visam laikui pirmai progai pasitaikius.