Stulbinantis NASA atradimas: septynios egzoplanetos ir milžiniška tikimybė rasti nežemišką gyvybę
Ir štai NASA trečiadienio vakarą pasauliui atskleidė savo daug žadantį atradimą, kurį gaubė paslapties šydas.
Pranešimo metu buvo paskelbta apie septynias, potencialiai gyventi tinkamas egzoplanetas, kurios aptiktos sistemoje, nuo mūsų nutolusioje per 40 šviesmečių. Skelbiama, kad jau per artimiausią dešimtmetį jose galimai bus atrastos nežemiškos gyvybės formos.
Šios planetos sukasi aplink nykštukinę TRAPPIST-1 žvaigždę. Trys šios sistemos planetos buvo aptiktos jau anksčiau, tačiau tolesni stebėjimai atskleidė dar keturių egzoplanetų egzistavimą. Šių stebėjimų metu mokslininkai sugebėjo apskaičiuoti jų masę, kuri, pasirodo, yra labai artima Žemei, rašo ibtimes.co.uk.
Gali būti vandens ir…gyvybės!
Tyrimo autorius Michael Gillon sakė: „Tai pirmas kartas, kai buvo aptikta tiek daug šio tipo planetų besisukančių aplink tą pačią žvaigždę. Jos suformuoja labai kompaktišką sistemą – jos yra labai arti viena kitos ir pačios žvaigždės. Pastaroji yra tokia maža ir šalta, kad septynios planetos yra vidutiniškai šiltos, kas reiškia, jog jose gali būti skysto pavidalo vandens, leidžiančio jose vystytis ir egzistuoti gyvybės formoms.“
Laukia visa galybė tyrimų
Dar džiugesnė žinia yra ta, kad trys iš šių planetų skrieja tinkamoje gyventi žvaigždės zonoje. Tai regionas, kuriame egzistuojančios sąlygos nėra nei per karštos, nei per šaltos bei tinkamos skystam vandeniui egzistuoti. Pasinaudodami naujausiomis technologijomis, mokslininkai gebės išanalizuoti šių septynių planetų klimatą ir cheminę atmosferų sudėtį
Kitas tyrimo autorius Amaury Triaud, aiškino: „Pirmasis etapas, kuriame mes ir esame, tai žvalgyba siekiant išskirti planetas, turinčias didelį deguonimi pripildytą planetos apvalkalą. Tuo siekiama įsitikinti, kad planetos iš tiesų primena Žemę. Kitas žingsnis tai detalūs stebėjimai siekiant ištirti egzistuojantį klimatą bei išanalizavus cheminę struktūrą išsiaiškinti ar jose egzistuoja gyvybė. Mes tikimės, kad per artimiausius kelis metus apie šias planetas turėsime daug naujos ir vertingos informacijos, o per artimiausią dešimtmetį išsiaiškinsime ar planetose egzistuoja gyvybė.“
Trappist-1 sistema: kokia ji?
Aplink Trappist-1 besisukančios planetos yra labai arti savo žvaigždės. Palyginimui, jeigu šios planetos egzistuotų mūsų Saulės sistemoje, tuomet jos būtų arčiau Saulės, nei šiuo metu yra Merkurijus. Visgi, kadangi Trappist-1 yra gerokai vėsesnė už mūsų Saulę, dėl to ji išskiria gerokai mažesnį energijos kiekį.
Visos šios planetos išsiskiria tuo, kad viena jų pusė yra nuolatos atsukta į žvaigždę, o kitą – nusukta nuo jos (tai reiškia, kad jose egzistuoja arba nesibaigianti diena arba naktis).
Kurios planetos yra pačios tinkamiausios gyvybei?
Trys šios planetų komandos narės, kaip tikimasi, yra palankios gyvybei egzistuoti – Trappis 1e, f ir g planetos. „Žiūrint iš teorinės pusės, visos septynios planetos gali turėti skysto vandens, tačiau trys iš jų yra gyvybei tinkamoje zonoje, o tai reiškia, jog remiantis mūsų klimato modeliais, šios planetos skysto vandens galėtų turėti visame savo paviršiuje,“ – sakė Gillion.
Papildydamas Triaud sakė: „Mano nuomone, planeta „Trappist 1f“ yra pati įdomiausia. Ji beveik tokio pat dydžio kaip Žemė, yra kiek vėsesnė, tačiau išsiskiria savo palankia atmosfera, kuri yra be šiltnamio efektą skatinančių dujų, kas lemia jog temperatūra turėtų būti tinkama gyvybei. Visgi, tai tebėra spekuliacijos. Mes nežinome kaip atsiranda gyvybė. Jeigu ji atsiranda vandenynuose ir planetoje jie egzistuoja, tuomet nematau jokių problemų. Vanduo gali apsaugoti nuo bet kokios radiacijos. Tačiau, jei gyvybė gimsta kur kitur, galbūt sąlygos yra kitokios.“
Kodėl ši sistema yra realiausia mums aptikti nežemiškų gyvybės formų?
Aplink žvaigždę Trappist-1 skriejančių planetų atmosferos gali būti tiriamos naudojantis jau egzistuojančiomis technologijomis. Tai reiškia, kad labai artimoje ateityje mokslininkai gebės nustatyti ar bet kuri jų turi sąlygas tinkamas gyvybės palaikymui. Jeigu mums pavyks aptikti sąlygas, kurios būtų panašios į tas, kurios egzistuoja Žemėje, tuomet, komandos teigimu, galėsime būti 99 proc. tikri jog labai greitai aptiksime nežemiškų gyvybės formų.
Mokslininkai neslepia jaudulio, kad šį kartą jie aptiko itin palankų taikinį gyvybės paieškai.
Jau artimiausiais mėnesiais ir metais galime sulaukti daugiau naujienų apie naująją sistemą.
Laukiam!