Medicininės dėlės ir sveikata

defaultGydytoja Vanda Kramarauskienė

 Apie save

Esu gydytoja. Prieš 15 metų pradėjau domėtis maisto papildų poveikiu žmogaus organizmui. Pradėjau plačiau domėtis natūraliais gydymo būdais.

2000 m. stažuotė Maskvos mokslų akademijos Prezidento reikalų valdybos ligoninėje pakeitė mano mąstymą ir supratimą apie bioaktyvių produktų reikšmę žmonių sveikatai. Sužinojusi apie mikro- ir makroelementų reikšmę kai kurių ligų ar simptomų atsiradimui, suradau laboratoriją, kurioje galima ištirti, kokių mikroelementų konkrečiai trūksta mūsų organizmui, ką, kiek ir kokių papildų reikia naudoti, kad  organizme darniai vyktų visos cheminės reakcijos. Šį būdą iki šiol taikau sau, savo šeimai ir savo pacientams. Praktika parodė, kad maisto papildus organizmas pasisavina nevienodai – jų poveikis kiekvienam žmogui skirtingas. Jei sutrikusi kraujotaka, jei bloga kapiliarinė cirkuliacija – sutrinka ląstelės aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis, ląstelėje ir audiniuose kaupiasi šlakai. Veninė stazė, druskos, traumos, chemikalai ir kitos šiuolaikinio gyvenimo priežastys sukelia ląstelių badą – sutrinka organų veikla – tai sukelia pakitimus visame organizme.

Supratau, kad organizmas geriau pasisavintų maisto papildus, būtina gerinti kraujotaką. Susidomėjau medicininėmis dėlėmis ir jų gydymo ypatumais. Sankt-Peterburgo natūralios medicinos katedroje 2001 metais išklausiau 144 valandų kvalifikacijos kėlimo kursus. Grįžusi į Lietuvą, pradėjau taikyti šį metodą Lietuvoje. Per praėjusį laikotarpį mano kabinete apsilankė daugybė žmonių, kuriems medicininės dėlės padėjo išsivaduoti iš problemų, varginusių juos daugelį  metų.

Norėdama propaguoti šį liaudies medicinos metodą, suradau bendraminčių, kolegų ir 2003 metais įkūrėme Lietuvos hirudologų draugiją. Draugijoje šiuo metu yra apie 40 medikų iš įvairių Lietuvos miestų. Aš esu šios draugijos  pirmininkė.

Hirudologų draugijos iniciatyva kasmet organizuojami kvalifikacijos kėlimo kursai. Paskaitas skaito kvalifikuoti specialistai iš Maskvos tautų draugystės universiteto, Sankt-Peterburgo mokslų akademijos, Europos hirudologijos akademijos.

Rusijoje gydymas dėlėmis taikomas oficialios medicinos gydymo įstaigose jau 100 metų. Rusijos mokslininkai rašo disertacijas, tiria dėlių išskiriamų medžiagų poveikį žmogaus organizmui. Rusų gydytojų sukaupta klinikinė patirtis domina viso pasaulio klinikas.

Maskvoje įkurta Internacionalinė dėlių apsaugos ir naudojimo asocijacija. Jai vadovauja visame pasaulyje žinomas mokslininkas G. I. Nikonovas ir Prancūzijos Esino dėlių veisyklos savininkė B. Latrille. Aš esu šios asociacijos narė.

2004 m. pakartotinai baigiau kvalifikacijos kėlimo kursus Sankt-Peterburgo mokslų akademijoje – gavau tarptautinį sertifikatą.

2011 m. gavau Europos hirudologijos akademijos diplomą, esu šios Akademijos atstovė Lietuvoje.

2011 m. įkurti Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai. Esu viena iš šių Rūmų įkūrėjų.

Dėlių istorija deliu foto3

Dėles žmonės naudojo gydymui nuo neatmenamų laikų. Tai amžių patikrintas metodas. Garsus praeities gydytojas Avicena savo darbuose aprašė, kaip ir kada galima naudoti dėles. Biblijoje taip pat randame nurodymų apie dėlių naudojimą. Ypač plačiai visame pasaulyje dėlės buvo naudojamos septynioliktame – aštuonioliktame amžiuje. Devyniolikto amžiaus pradžioje, vystantis biochemijos ir medicinos mokslams, dėles ėmė keisti chemija. Bet pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje bei Rusijoje dėlė vis dar buvo plačiai naudojama ir tyrinėjama. 1903 m. F. Franz iš dėlių liaukų sekreto išskyrė medžiagą ir pavadino ją hirudinu. Iki šiol susintetintas ir natūralus hirudinas naudojamas, kaip labai efektyvus antikoaguliantas (krešėjimą veikianti medžiaga). 1941 m. K. Hirst dėlių seilių liaukose atrado hialurodinazę. 1971 m. I. P. Baskova, G. I. Nikonovas atrado fermentą, vadinamą destabilaze. Po 1990 metų dėlių seilių liaukose buvo rasta dar apie 30 įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Šiandien mokslininkai dėlių seilių liaukose aptinka apie 100 įvairiausių medžiagų, kurių poveikis žmogui vis dar tyrinėjamas. Šiuo metu 35 pasaulio klinikose kartu su medikamentais taikomas ir gydymas medicininėmis dėlėmis. FDA (JAV maisto ir vaistų agentūra) 2004 m. birželio 28 dieną medicinines dėles pripažino, kaip vieną iš oficialiai taikomų gydymo metodų, rašoma, kad hirudoterapija – viena iš medicinos metodų, tinkamų ligoniams gydyti. Lietuvoje dėlės buvo naudojamos iki Nepriklausomybės atkūrimo. Jų buvo galima nusipirkti vaistinėse.

Medicininių dėlių biologija

Medicininės dėlės (Hirudo medicinalis) priklauso žieduotųjų kirmėlių tipui, dėlių Hirudinea klasei. Žinomi 3 dėlės porūšiai, kurie skiriasi vienas nuo kito kūno piešinio raibumu.

Gydymui galima naudoti tik medicinines dėles, kurios nuo kitų skiriasi savo spalva.

Medicininės dėlės nugarėlė rusva, iš abiejų pusių matosi dvi tamsios juostelės, tarp jų yra nedideli taisyklingos formos tamsūs taškeliai. Dėlės pilvas žalsvos spalvos, nusėtas smulkiais taškeliais.

Suaugusios dėlės ilgis yra apie 12 cm ilgio ir 2 cm pločio. Priekinėje kūno dalyje matomas burnos siurbtukas. Burnos ertmėje yra žandai, kurie sudaro trikampio formą. Kiekvienas žandas turi apie 60 dantukų, kurie yra panirę į žandų epitelį, o jų viduje yra kanalėliai. Prie kūno dėlė prisitvirtina užpakaliniu siurbtuku. Stiprūs žandai, lyg pjūklai prapjauna odą. Tuo pat metu iš seilių liaukų dėlė į odą purškia biologiškai aktyvias medžiagas, kurios blokuoja krešėjimo sistemą ir tirpdo randus, druskas – visa, kas trukdo kraujo tekėjimui. Siurbiamas kraujas telkiasi dėlės prieburnio ertmėje, iš ten jis stumiamas į ryklę, o iš jos, pro atsidariusią kaudalinę raukę, išstumiamas į skrandį. Dėl ypatingos dėlės struktūros skrandis talpina  5-6 kartus kraujo daugiau negu sveria pati dėlė. Skrandyje kraujas tuoj pat pradedamas kondensuoti – iš jo šalinamos druskos ir vanduo, todėl dėlei siurbiant apie ją susidaro balutė. Nesant daugiau galimybių pasimaitinti, šio kraujo dėlei gali užtekti net 1-2 metams.

Informaciją iš aplinkos dėlės gauna per receptorius, išsidėsčiusius odoje. Penkios akių poros išsidėsčiusios  priekinėje kūno dalyje. Be to, dėlės reaguoja visu savo kūno paviršiumi visame kūne esančių receptorių dėka. Cheminiai ir temperatūros dirgikliai yra lūpų srityje, todėl dėlės labai jautriai reaguoja į kvapus ir temperatūros pokyčius.

Dėlės kvėpuoja per odą, per ją pašalinamos dujos, vanduo, jonai. Oda gausiai padengta gleivėmis, jos saugo dėlę nuo išdžiūvimo, bakterijų, dalyvauja kvėpavimo, šalinimo, osmoreguliacijos procesuose.

Dėlės plaukioja grakščiai ir lengvai besilankstydamos, šliaužioja ir juda sprindžiuojamaisiais judesiais, jautriai  reaguoja į išorinius dirgiklius išsilenkdamos ar besiraitydamos.

Medicininės dėlės minta tik krauju.leech

Kraujo siurbimas ant žmogaus kūno trunka apie 40-60 minučių. Nuo kūno dėlė atsikabina pati.

Dėlė sugeba sintezuoti daugybę biologiškai aktyvių medžiagų. Pagamintas medžiagas kaupia seilių liaukose, esančiose tarp dantukų. Kiekviena liaukutė turi ištekamąjį latakėlį, kuris atsiveria į žandus. Latakėliais, dėlei  suleidus dantukus į žmogaus odą, sekretas patenka į organizmą. Lietuvos biologė D. Zapkuvienė ištyrė, kad biofabrike išaugintos dėlės seilių liaukose randama žymiai didesni kiekiai biologiškai aktyvių medžiagų negu gamtoje augusios dėlės. Be to, siurbimo metu fabrike išaugintos dėlės sekretas gausiai teka į žaizdelę, laukinė dėlė apsiriboja tik kraujo siurbimu. Tad biofabrike išauginta dėlė duoda didesnį gydomąjį efektą, lyginant su laukinėmis dėlėmis.

Dėlių skrandyje gyvena Aeromonas rūšies bakterijos, kurios gamina kai kuriuos endogeninius fermentus, neleidžiančius kraujui sukrešėti dėlių skrandyje. Dėlės skrandyje randama B grupės vitaminų. Be to, randami fermentai, kurie naikina kitas bakterijas, galinčias sukelti kraujo puvimą ar rūgimą dėlių skrandyje. Mokslininkai įvairiose laboratorijose ne kartą tyrė, ar gali dėlės skrandyje esantys mikrobai patekti į žmogaus organizmą, kai dėlė siurbia žmogaus kraują. Tuo tiksu dėlės buvo maitinamos užkrėstu bakterijomis krauju. Paaiškėjo, kad dėlės skrandyje esančios medžiagos stabdo mikrobų dauginimąsi. Stafilokokų bakterijos dėlės skrandyje išlieka gyvybingos tik 2-3 dienas, ilgiausiai – iki 4 mėnesių skrandyje gyvybingi išlieka tik virusai. Nors dėlės burnoje tarp gerklės ir skrandžio yra vožtuvas, neleidžiantis kraujui tekėti atgal į burną, saugumo sumetimais biofabrikuose išaugintos dėlės laikomos karantino sąlygomis 4-6 mėnesius (per tą laiką žūsta visi mikrobai, net jei jų ir buvo dėlės skrandyje).

Gydymui saugiausia naudoti tik biofabrike išaugintas dėles.

Dėlių auginimas – tai ilgas ir sudėtingas procesas, trunkantis apie 2 metus. Dėlė reikalauja ypatingos priežiūros. Dėlės jautrios ne tik tamperatūros svyravimui, jos reaguoja į kvapus, garsus. Ištirta, kad dėlė reaguoja į žmogų, kuris ją prižiūri. Statistika byloja, kad iš 20 žmonių, naujai priimtų prižiūrėti dėles, po 3 mėnesių lieka dirbti tik 1 žmogus.

Medicininių dėlių seilių liaukų biologiškai aktyvios medžiagos

Vienas iš didžiausių molekulinės biologijos laimėjimų per paskutinius dešimtmečius yra tai, kad iš medicininių dėlių gaminamų biologiškai aktyvių medžiagų buvo išskirta ir išgryninta daugiau nei 30 medžiagų. Galvojama, kad dėlė gamina apie 100 įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Didžioji jų dalis – tai fermentai ir jų inhibitoriai. Daugelio pasaulio šalių moderniose laboratorijose, mokslininkų pastangomis, nustatytos BAM molekulių struktūros, fermento – substrato ir fermento – inhibitoriaus sąveikos būdai, sudarytos sudėtingos jų schemos.deliu foto1

Medicininės dėlės seilių liaukos sintezuoja hialuronidazę, kuri didina audinių ir kapiliarų sienų pralaidumą ir padeda biologiškai aktyvioms medžiagoms pasklisti organizme.

Histaminas didina kraujagyslių sienelių laidumą, plečia kapiliarus, sutraukia pokapiliarines venules, skatina uždegimo reakciją. Taigi įkandimo vietoje dėlė sužadina uždegimą – įkandimo vieta parausta, sudirginami odos receptoriai, kartu spartėja bendras uždegiminis procesas, dėl to greičiau praeina chroninės ligos. Per odos receptorių dirgiklius dirginama centrinė nervų sistema, keičiasi vidaus organų funkcijos – po pirmųjų dėlių procedūrų neretai paūmėja chroninės ligos ar atsiranda nemalonūs pojūčiai – tai natūralus reiškinys. Tuo būdu, aktyvinami imuniniai procesai organizme – organizmas pradeda apsivalyti nuo šlakų, toksinų, naikinama organizme tūnojusi infekcija. Po dėlių uždėjimo gali išryškėti pūlingi procesai bet kurioje kūno vietoje – tai taip pat natūralus dėlių poveikio rezultatas. Nustatyta, kad fagocitozės indeksas po medicininių dėlių seanso padidėja nuo 3,8 iki 5,19.

deliu foto2Hirudinas, kurį išskiria dėlių seilių liaukos, yra specifinis fermento trombino slopintojas. Jis lėtina ar visiškai blokuoja fibrinogeno virtimą fibrinu, be to, hirudinas yra trombocitų sukibimo slopintojas – tai medžiaga stabdanti kraujo krešėjimą.

Skirtingai nuo sintetinių trombino inhibitorių, hirudinas yra idealus, nes neturi jokio šalutinio poveikio.

Kalinas yra trombocitų ir kraujagyslių sienos kolageno skaidulų sukibimo slopintojas – slopina trombocitų sukibimą ir neleidžia susidaryti trombams.

Dėlių terapija yra trombozių profilaktika – tai turėtų suprasti visi, norintys išvengti insulto, infarkto, tromboflebito.

Destabilazės kompleksas padeda ištirpinti trombus.

Prostaciklinas veikia kraujagyslių lygiuosius raumenis – išplėsdamas ir tuo būdu mažindamas kraujo spaudimą. Be to, ši medžiaga sužadina anksčiau prie kraujagyslės sienos prisitvirtinusių trombocitų irimą.

Dėlių seilių liaukose randama kitų svarbių žmogaus organizmui medžiagų, kurių poveikis paskutiniu metu intensyviai tyrinėjamas viso pasaulio mokslininkų.

Rusijos tarptautinio dėlių centro vadovas G. I. Nikonovas su autoriais ištyrė dėlių seilių liaukų sekretą Skalnio vardo biomedicinos centre Maskvoje ir nustatė, kad dėlės seilių liaukose, be visų kitų biologiškai aktyvių medžiagų, gausu mikro- ir makroelementų. Daugiausia seilių liaukose rasta Ca, Mg, K, Na, Zn, Cu, Fe.

Maskvos Lomonosovo vardo valstybinio universiteto profesorė I. P. Baskova, atlikusi tyrimus su pelėmis ir išbandžiusi žmonėms, daro išvadą, kad dėlės seilių liaukų sekretas stimuliuoja žmogaus endotelio ląstelėse azoto oksido (NO) sintezę. NO yra svarbiausias širdies ir kraujagyslių sistemos, centrinės ir periferinės nervų sistemos, urogenitalinės sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinamojo trakto veiklos reguliatorius. NO reguliuoja ne tik homeostazės ir fibribnolizės mechanizmus, odos mikrocirkuliaciją, likviduoja kraujagyslių spazmus, bet ir slopina bakterijų bei virusų vystymąsi žmogaus organizme.

Terapinis medicininių dėlių poveikis žmogaus organizmui

1. Medicininė dėlė kąsdama sudirgina žmogaus odos receptorius. Sužadinti receptoriai refleksiškai keičia centrinės nervų sistemos ir vidaus organų funkcijas.

2. Į žmogaus kraujotakos sistemą dėlė įpurškia veikliųjų medžiagų, kurios stimuliuoja visų organizmo sistemų funkcijas, atstato jų normalią veiklą.

3. Mažina kraujo kiekį žmogaus organizme, atlieka drenažo funkciją. Kraujas kurį laiką nekreša, bėga iš žaizdelės ir iš kapiliarų išplauna trombus, druskas, šlakus. Atstatoma naūrali kraujotaka, gerėja organų aprūpinimas maisto medžiagomis.

Paprastai dėlės dedamos nustatytose vietose pagal patvirtintą metodiką. Pati veiksmingiausia vieta, kitų dar vadinama kaip žmogaus gyvybės galių vieta – tai stuburo apačia – uodegikaulio sritis. Dedama esant stuburo, antinksčių, inkstų, tiesiosios žarnos, prostatos, ginekologinėms ligoms.

Antra zona – saulės rezginys – virškinimo, skrandžio, kasos, kepenų, tulžies pūslės ligos.

Trečia – krūtinės srityje ir tarp menčių – širdies ligos, gerklės, burnos patologija.

Ketvirta – kaklo sritis – ausų, hipofizio, nosies, smegenų žievės, centrinės nervų sistemos ligos.

Blužnies – virš bambos ir žemiau bambos bei nugaros puseje – šlapimo pūslės, lytinių organų, inkstų ligos.

Dėlės dažnai dedamos ir ant pakenkto organo.

Procedūrų skaičius ir medicininių dėlių kiekis parenkamas individualiai kiekvienam žmogui, priklausomai nuo amžiaus, susirgimo pobūdžio, vartojamų vaistų kiekio. Medicininės dėlės poveikis kiekvienam žmogui taip pat yra individualus ir skirtingas.MWV1.3 0

Dėlių įpurkštos veikliosios medžiagos veikia analgetiškai, turi priešuždegiminį poveikį, antikoaguliantinį, imuno stimuliuojantį. Išreikštas kraujagysles plečiantis poveikis. Dėlės gerina mikrocirkuliaciją ir audinių aprūpinimą krauju.

Medicininės dėlės taikomos daugelyje medicinos sričių.

Kardiologija – arterinė hipertenzija, stenokardija, poinfarktinė kardiosklerozė, širdies kraujagyslių nepakankamumas, tromboflebitai, trombozės, migrena ir t. t.

Dermatologija – šunvočių, pikvočių, odos ir poodinių audinių sukietėjimų, apatinių galūnių varikozės gydymui, sergant psoriaze, alerginiu dermatitu.

Ginekologija – uždegiminių ligų ir nevaisingumo gydymui.

Mikrochirurgija autotransplantacijos metu ir po jos – geriau gyja žaizdos.

Medicininės dėlės sėkmingai dedamos esant neuritams, ausų ūžesiams, otitams ir kitais panašiais atvejais.

Dėlėmis sėkmingai gydomas ūmus ir lėtinis hemorojus, stuburo patologija, plaučių ligos, virškinimo sistemos patologija.

Dėlės sėkmingai taikomos reabilitacijai po traumų, operacijų, gydymo efektui sustiprinti, sergant lėtinėmis ligomis.

Dėlės padeda pasveikti, kai žmogus netoleruoja cheminių vaistų, serga alerginėmis ligomis.

Vietiškai dėlės taikomos sergant sąnarių ligomis, kai skauda sąnarius. Vietinis nuskausminantis poveikis efektingas esant stuburo skausmui, kai išsiplėtusios venos, esant tromboflebitui, hemorojui.

Rekomenduojamos dėlių procedūros profilaktiškai organizmo išvalymui kiekvienam, peržengusiam 30  metų  ribą.

Negalima taikyti medicininių dėlių sergant hemofilija.

Sergant onkologinėmis ligomis, dėlės taikomos tik išskirtinais atvejais.

Nerekomenduojama skirti dėlių terapijos nėštumo metu, jei žmogus yra išsekęs, ilgai badauja, serga sunkiomis kraujo ligomis.