Kuo naudingos ir kenksmingos braškes

Kas atsitiks, jei kasdien valgytume braškes?
Eksperto patarimai

Braškės yra viena populiariausių sodo uogų. Braškių sezonas prasideda gegužės pabaigoje ir tęsiasi iki liepos. Aiškinomės su nutriciologu ir mitybos konsultantu, kuo braškės yra naudingos ir kenksmingos, ar reikia valgyti jas sportuojant.

Kuo braškės naudingos?

Braškė yra skani ir sveika sezoninė uoga. Tai nekaloringas produktas, kuriame daug vitaminų, mikro- ir makroelementų. Be standartinio vitaminų B, E ir A rinkinio, braškėse yra daug vitamino C. Be to, ji puikiai sujungia askorbo, folio rūgštį ir geležį, o tai yra labai naudinga esant geležies trūkumui ir anemijai. Braškėse yra mangano – svarbaus organizmui elemento, nes jis dalyvauja serotonino („laimės hormono“) sintezėje ir padeda tinkamai veikti fermentams.

Be to, braškėse yra daug maistinių skaidulų, kurios neįsisavinamos plonojoje žarnoje, o tai teigiamai veikia virškinimo procesus. Taip pat braškės yra natūralus afrodiziakas, o mažose šviesiose sėklose ant uogos yra biologiškai aktyvaus cinko, kuris teigiamai veikia lytinius hormonus.

Kas nutiktų organizmui, jei valgytume braškes kiekvieną dieną?

Graikų gydytojui Hipokratui priskiriama graži frazė: „Viskas yra vaistas ir viskas yra nuodai – viskas priklauso nuo dozės.“

Todėl svarbu laikytis vidutinių dienos normų, suaugusiajam, neturinčiam medicininių kontraindikacijų naudoti braškes, tai yra apie 300–500 gramų per dieną.

Braškėse yra antioksidantų, kurie veikia nervų sistemą ir padeda užkirsti kelią ligoms, kurios pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Harvardo mokslininkai nustatė, kad braškių antioksidantai padeda sumažinti aukštą kraujospūdį, apsaugo nuo aterosklerozės ir sumažina širdies priepuolių riziką 30 proc. Ir reikia žinoti, kad uogose yra kalio ir magnio, kurie palaiko sveiką kraujagyslių būklę.

Su amžiumi organizme atsiranda raumenų degeneracija, sumažėja judrumas ir padidėja sąnarių trapumas. Braškėse esantys manganas ir antioksidantai padeda išvengti šių ligų ir turi priešuždegiminių savybių.

Naudingos braškių medžiagos dėl joje esančio didelio kalio ir tam tikrų flavonoidų kiekio padeda išvengti daugelio akių ligų. Be abejo, vitaminas C. Braškėse askorbo rūgšties yra daugiau nei citrinose. Vitaminas C yra vienas iš svarbiausių elementų daugeliui organizmo procesų ir sistemų. Pavyzdžiui, jis palaiko imunitetą ir padeda pagerinti plaukų ir odos būklę.

Kuo kenksmingos braškes?

Braškės yra stiprus alergenas, todėl tie, kurie turi polinkį į įvairias alergijas, šias uogas turėtų vartoti atsargiai. Jei atsiranda odos paraudimų, kūno niežėjimo ar sutrikimų ir pilvo skausmų, kreipkitės į gydytoją. Taip pat braškės turi choleretinį poveikį ir, esant tulžies pūslėje dideliems akmenims, gali sukelti nepageidaujamas pasekmes organizmui.

Žmonės, turintys virškinamojo trakto problemų, turi būti ypač atsargūs, nes vaisių rūgščių buvimas gali sustiprinti esamas ligas. Pasitarkite su savo gydytoju, uogas valgykite tik po pagrindinio valgio ir ne daugiau kaip 150–200 gramų per dieną.

Braškės lieknėjant

Nepriklausomai nuo dietos, taip pat ir sportuodami, valgykite braškes sezono metu. Braškėse yra mažai kalorijų, o tai reiškia, kad jas valgant bus greičiau netenkama svorio. Tai padės pakeisti kenksmingus saldumynus, nudžiugins ir prisotins kūną reikalingų vitaminų ir mikroelementų.

Kaip teisingai išsirinkti braškes parduotuvėje?

Pasirinkite vidutinio dydžio, ryškias, aromatingas ir tvirtas uogas, kurių paviršiuje yra ryškiai geltonos sėklos, be puvimo ar tamsių dėmių. Lapai neturėtų būti negyvi, bet žali ir švieži. Geriausia braškes vartoti jų natūralaus derėjimo laikotarpiu ir pirmenybę teikti vietinėms veislėms.

Alergija nuo braškių: ar galima kuo nors pakeisti braškes, jei esate alergiškas?

Reikia atsiminti, kad bet kurios kitos uogos, taip pat visų rūšių vaisiai, daržovės yra būtini mūsų mitybos ingredientai. Galite juos naudoti, tačiau pirmiausia pasitarkite su gydytoju, jei esate alergiškas bet kuriam kitam produktui. Teisingai naudojami vaisiai ir daržovės yra sveiki, turi didelę energinę vertę ir, svarbiausia, yra skanūs ir maistingi. Be to, daržovės ir vaisiai yra maistinių medžiagų tiekėjai, būtini žmogaus mitybos komponentai, būtini normaliai medžiagų apykaitai ir žmogaus sveikatai.