Kaip išgyventi menopauzę

,,Sulaukus 40-ies gyvenimas tik prasideda“ – sako žmonės. Ir iš tikrųjų taip yra. Iki šio amžiaus mes jau turime patirties, supratimą, kaip susikurtas gyvenimas. Mums tampa lengviau bendrauti su žmonėmis ir priimti sprendimus visose gyvenimo srityse, įskaitant verslą. Todėl daugelis moterų atsiskleidžia ir pasiekia sėkmės jau perkopusios 40 metų ribą.

Štai keletas įkvepiančių pavyzdžių! Anne Burda tapo leidyklos valdytoja ir pirmąjį žurnalą „Burda Moden“ išleido būdama 41 metų, o verslą valdė iki 87 metų. 43 metų Helen Girley Brown tapo žurnalo „Cosmopolitan“ vyriausiąja redaktore ir išgarsino jį visame pasaulyje. O Jevgenija Stepanova pradėjo profesionaliai sportuoti būdama 60 metų ir tapo šuolių į vandenį daugkartine pasaulio ir Europos čempione. Šios nuostabios moterys savo pavyzdžiu įrodė, kad sėkmės galima pasiekti bet kuriame amžiuje.

Kodėl tuomet tiek daug moterų, būdamos tokio amžiaus, praranda tikėjimą savimi, savo jėgomis ir nuleidžia rankas? Jas taip pat galima suprasti: sunku atlikti žygdarbius, kai kūnas ima elgtis neįprastai ar neteisingai. Ir dėl visko kalti hormoniniai pokyčiai – ateina menopauzė.

Daugumai moterų menopauzė pasireiškia nuo 45 iki 55 metų, tačiau ji gali prasidėti anksčiau ar vėliau. Menopauzė dažnai vadinama klimaksu. Tačiau medicinos požiūriu tai yra skirtingos sąvokos. Menopauzė yra stadija, trunkanti metus po paskutinių mėnesinių. Prieš jį prasideda perimenopauzė (laikotarpis, kai mėnesinės yra nereguliarios), o šį etapą užbaigia postmenopauzė. Tačiau dažnai visos trys sąvokos yra sujungiamos, vadinamos klimaksu arba klimakteriniu periodu.

Klimaksui charakteringa tai, kad sumažėja hormonų estrogenų gamyba ir išprovokuoja tokių nemalonių simptomų atsiradimą kaip karščio bangos, nestabili emocinė būsena, prakaitavimas, makšties sausumas, odos būklės pablogėjimas ir antsvorio atsiradimas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad optimizmui nėra pagrindo. Bet taip nėra! Mokslas žengė toli į priekį nuo mūsų mamų ir močiučių laikų, kai buvo manoma, kad nieko negalima padaryti esant klimaksui, kad jį tiesiog reikia iškenteti.

Šiais laikais moterys gali naudotis natūraliomis priemonėmis, kurių dėka menopauzės apraiškas galima sušvelninti ir padaryti nematomas. Paprasčiausiai pereisite į kitą savo gyvenimo periodą sklandžiai, be ribų, išlaikydamos savo patrauklumą, tikėjimą savimi ir savo jėgomis.

1 patarimas. Pakeiskite savo požiūrį … į viską

Pirmiausia ką reikėtų padaryti, tai pakeisti požiūrį į menopauzę. Deja, mums įprasta šį laikotarpį suvokti kaip senėjimą ir patrauklumo praradimą. Tai psichologiškai daro spaudimą moteriai. Atsižvelgiant į tai, kad dėl hormoninių pokyčių ji į viską reaguoja daug aštriau, toks požiūris gali sustiprinti nemalonius simptomus ir išprovokuoti tikros depresijos atsiradimą. Kai pakeisite požiūrį į menopauzę, pagalvokite apie globalesnį žingsnį: pakeiskite požiūrį į gyvenimą apskritai. Kiekvieną naują dieną priimkite su dėkingumu, praktikuokite pozityvų mąstymą. Ir jūs pamatysite, kaip pasaulis tampa malonesnis.

2 patarimas. Prisiminkite – jūs esate graži bet kokiame amžiuje!

Nepasiduokite provokacijoms – menopauzė nereiškia senatvės! Užgesimas susijęs tik su reprodukcine organizmo funkcija, o moteris gali išlikti patraukli ir aktyvi. Jei jūs jaučiate psichologinį diskomfortą, tai reiškia atėjo laikas imtis praktikos, kuri padės sušvelninti vidinį nepatrauklumo jausmą. Tai yra psichoterapija, autotreningas, meditacija, kvėpavimo pratimai, joga.

3 patarimas. Jums reikia vitaminų. Ir tai nediskutuojama!

Karščio bangos yra vienas pirmųjų menopauzės požymių, kurį patiria didžioji dauguma moterų. Kaip tai vyksta: jums staiga pasidaro karšta, jūs be jokios priežasties galite suprakaituoti ir paraudonuoti. Dažnai karščio bangas lydi panikos priepuoliai, kai jaučiamas oro trūkumas.

Karščio bangos yra susijusios su hormonų disbalansu. Dėl to keičiasi medžiagų, kurios atsako už termoreguliavimą, kiekis organizme. Svarbiausios iš jų yra beta alaninas ir vitaminas E, todėl menopauzės metu būtina kompensuoti jų trūkumą. Taip pat pasirūpinkite kalcio, magnio ir kalio, kurie kartu teigiamai veikia kaulų struktūrąų vartojimu. Juk kaulų trapumas yra viena iš pagrindinių problemų šiuo laikotarpiu. Ji neatsiranda iš karto, nes kalcis iš kaulų išplaunamas palaipsniui, tačiau kai problema paaštrės, bus per vėlu. Todėl labai svarbu iš anksto pradėti vartoti mineralinius kompleksus.

4 patarimas. Valgykite skaniai, bet teisingai

Atminkite, kad kai kurie maisto produktai gali pabloginti karščio bangas, pvz.: alkoholis, kava, kakava ir aštrūs ar per karšti maisto produktai. Pabandykite prisiminti, ką valgėte prieš praeitą karščio pylimą. Jei pasisektų nustatyti eiliškumo modelius, jūs galėtumėte išvengti tų maisto produktų, dėl kurių organizmas reaguoja neigiamai.

Kartu su menopauzės atėjimu auga ir svoris. Tai taip pat siejama su hormoniniais pokyčiais. Faktas yra tai, kad riebalinis audinys gali sintezuoti estrogenus. Todėl, kai kiaušidės sumažina jų gamybą, organizmas bando kompensuoti estrogenų trūkumą sukurdamas riebalų atsargas. Ginčytis su gamta yra beprasmiška, tačiau galite pabandyti su ja susitarti. Pavyzdžiui, padeda paprastas psichologinis triukas: kiekvieną kartą, kai norite „uždrausto“ kaloringo maisto, pabandykite atitraukti dėmesį persijungdamos į ką nors įdomaus – pakalbėkite telefonu su drauge, pažiūrėkite įdomų filmą, pavartykite naują sodininkystes žurnalą arba perskaitykite straipsnį savo mėgstamoje svetainėje.

Natūralu, kad šiuo laikotarpiu geriau pakoreguoti savo mitybą. Stenkitės iki minimumo sumažinti kepto, riebaus, aštraus maisto, saldumynų. Apribokite druskos vartojimą. Gaminkite daugiau orkaitėje, ant garų, kepkite grilyje.

5 patarimas. Neleiskite, kad viskas vyktų savaime

Praturtinkite savo mitybą fitoestrogenais. Fitoestrogenai – tai  augalinės kilmės medžiagos, tolimi moteriškų hormonų estrogenų „giminaičiai“. Patekę į organizmą, jie iš dalies pakeičia tikrus estrogenus, kurių deficitas tampa ne toks ryškus, o tai reiškia, kad nemalonios menopauzės apraiškos mažėja. Pradėjus vartoti fitoestrogenus perimenopauzės laikotarpiu, galima sušvelninti menopauzės simptomus. Žinoma, galima vartoti ir tikrus hormonus, bet pakaitinė hormonų terapija (PHT) turi daug šalutinių poveikių ir kontraindikacijų.

Hormoniniai preparatai nuo menopauzės yra toksiški kepenims, jie padidina kraujagyslių tonusą, kraujo krešėjimą ir padidina infarkto bei insulto riziką. Hormonai yra draudžiami sergant daugeliu lėtinių ligų. Be to, vartodamos tokius preparatus, turite atidžiai stebėti kai kuriuos kraujo parametrus, reguliariai pasirodyti specialistams ir atlikti tyrimus. Nenuostabu, kad daugelis moterų bijo hormonų terapijos arba tiesiog negali jų vartoti.

Fitoestrogenai yra saugi hormonų alternatyva. Jie švelniai koreguoja hormonų pusiausvyrą nesukeldami šalutinio poveikio, susijusio su hormonų terapija. Yra keletas fitoestrogenų rūšių. Labiausiai ištirti sojos izoflavonai. Šios medžiagos, normalizuodamos hormonų pusiausvyrą, lėtina odos senėjimą, gerina kalcio įsisavinimą ir stiprina kaulinį audinį.

6 patarimas. Sportas yra geriausias jūsų draugas

Žinoma, kiekvienas iš mūsų kasdien turi išspręsti milijoną problemų, tačiau pasistenkite bent pusvalandį per dieną skirti fizinei apkrovai. Laikas užsiimti sportu, mankšta ar netgi paprastu pasivaikščiojimu – tai laikas jūsų sveikatai. Daugybė tyrimų rodo, kad moterys, kurios gyvena aktyvų gyvenimą, lengviau pakelia menopauzę ir rečiau kenčia nuo karščio bangų.

Jei neįmanoma lankytis sporto klube – ne bėda! Praleiskite daugiau laiko lauke, vaikščiokite ir užsiimkite sportu namuose. Beje, joga ar bodifleksas (kvėpavimo pratimai) suteikia labai gerą efektą. Nepriklausomai nuo pasirinkto fizinio aktyvumo tipo, jis turėtų būti jums malonus. Priešingu atveju vargu, ar galėsite reguliariai ir ilgai užsiiminėti.

7 patarimas. Skirkite laiko sau ir jam

Daugelį šio amžiaus moterų kankina mintis, kad jų pagrindinis gyvenimo tikslas buvo įvykdytas – vaikai užaugo ir jiems nebereikia tėvų globos. Dėl to jos praranda gyvenimo prasmę. Dažnai santykiai su vyru pablogėja po 40 metų. Ką daryti? Pažvelkite į visa tai kitu kampu. Vaikai užaugo – puiku! Dabar turite daugiau laiko sau ir sutuoktiniui, jūsų laukia antra jaunystė. Leiskite ją prasmingai: daugiau vaikščiokite kartu, bendraukite vienas su kitu, atgaivinkite senas šeimos tradicijas.

Galite užsiimti savišvieta, dažniau susitikti su tais, kurie dalijasi jūsų pomėgiu, aplankyti įdomias parodas, nusipirkti abonementą į teatrą ar kiną. Jūs galite eiti į vairavimo ar manikiūro kursus, užsirašyti į šokių klubą. Leiskite sau mėgautis ir džiaugtis gyvenimu. Pasinaudokite visa savo gyvenimo patirtimi savo naudai. Atminkite, kad menopauzė vyksta kiekvienos moters gyvenime, tačiau ne kiekvienai moteriai ji virsta jos gyvenimo pauze.

Jei jūsų prioritetas yra karjera, dabar turite laiko gerai apsvarstyti, kokių žingsnių galite imtis, kad augtumėte profesionaliai. Galbūt yra pamirštos jūsų profesijos kompetencijos sritys. Apsvarstykite galimybę tobulinti savo įgūdžius.

Parengė psichologas Aleksas Vienažindys