Kaip atsikratyti atidėto gyvenimo sindromo

Kaip nustoti atidėlioti gyvenimą kitam kartui: 9 žingsniai

Kaip atsikratyti atidėto gyvenimo sindromo

LLMA prezidentas Aleksas Vienažindys

Gyvenimas nuolatiniu laukimu, net jei kažkas labai gera, negali būti vadinamas laimingu. Jei pastebėjote savyje kokius nors atidėto gyvenimo sindromo elementus ir norite išeiti iš šios būsenos, pabandykite pasinaudoti šiomis rekomendacijomis.

Išmokite būti

Negalvoti, nedaryti, o tiesiog dalyvauti. Pastebėti save ir supantį pasaulį. Tiesiog dabar susikoncentruokite į garsus. Ką jūs girdite? Negalvokite, iš kur sklinda šie garsai, tiesiog stebėkite. O kas vyksta su jūsų kūnu? Jūs esate patogioje pozoje? Kuri ranka atrodo sunkesnė – kairė ar dešinė? Šie paprasti klausimai padės sugrįžti į dabartinę akimirką.

Puikus būdas išmokti persijungti iš „kada nors“ į „dabar“ – meditacinės praktikos. Raskite meditacijų garso įrašus arba įdiekite specialias programas. Pasirinkite tuos, kuriuose kažkieno balsas vadovauja jūsų dėmesiui.

Nustokite kentėti

Sudarykite sąrašą dalykų, dėl kurių kenčiate. Tai gali būti ir dideli sunkumai, pavyzdžiui, prasta infrastruktūra rajone, ir labai maži, pavyzdžiui, įdaužimas ant arbatos puodelio. Užsirašykite viską, kas ateina į galvą, prisiminkite vakar dieną – dėl ko jūs kentėjote? Gal kažkieno nemalonus balso tonas, aštrios pastabos, mestos jums?

O dabar prie kiekvieno punkto parašykite, ką jūs darysite, kad daugiau nekentėtumėte. Šis blogas įprotis išvysto nepagarbą sau. Be to, kai kenčiate, tai mokote kitus žmones negerbti jūsų. Jūsų užduotis kitam mėnesiui – kiekvieną dieną NEKENTĖTI. Nelaukite idealaus momento – darykite savo dabartinį gyvenimą malonesnį.

Užduokite sau du klausimus

Būna, kad sunku mėgautis akimirka, nes visos mintys nukreiptos į ateitį. Nelengva linksmintis, kai į galvą ateina mintys apie artėjantį svarbų įvykį, darbą arba kokį kitą rimtą pokytį gyvenime. Atrodo, kad kažkuri asmenybės dalis yra čia ir dabar, o kita – svarsto, planuoja, apmąsto: „Gal reikėjo ilgiau padirbėti, vietoj šios šeimyninės vakarienės?“

Jei dažnai patenkate į šiuos įkyrių minčių apie ateitį spąstus, užduokite sau du klausimus:

1. Ar galiu ką nors padaryti dabar, kad pasiekčiau savo svarbiausią tikslą?

2. Ar turiu tam energijos?

Jei bent į vieną klausimą atsakėte neigiamai, pereikite prie dabarties ir mėgaukitės tuo, ką turite, nes niekaip negalite pagreitinti laimingos ateities. Šie du klausimai reikalingi norint suteikti sau vidinį leidimą atsipalaiduoti ir būti dabartyje.

Švęskite pergales

Prisimenate, kalbėjome apie tai, kad gyvenimo atidėjimas vėlesniam laikui trukdo, ypač „orientavimasis į rezultatą“? Jei tai susiję su jumis, geriausias būdas išmokti gauti malonumą iš proceso – tai suskaidyti didelį rezultatą į daug mažų ir švęsti kiekvieną padarytą žingsnį.

Tik švęsti reikia iš pagrindų, kad tikrai pajustumėte savo žygdarbį ir pailsėtumėte jį atlikę. Deja, kiekvieno iš jūsų aš asmeniškai nepažįstu, todėl negaliu pasakyti, kokia šventė tiktų asmeniškai jums. Bet  žinau, kad  susitvarkysite su šia užduotimi.

Gyvenkite gražiai

Jei jūsų spintoje yra daug daiktų „ypatingai progai“, tai šis punktas yra apie jus. Receptas susideda iš dviejų etapų – išvalymo ir pasipuošimo.

Netvarkos etapas susidedaišišmetimo tai, kas nereikalinga. Galbūt tai pareikalaus, kad dalyvautų šiek tiek griežtas žmogus, kuriuo jūs pasitikite. Gali būti labai sunku pačiam nuspręsti išmesti tai, kas buvo kruopščiai ir ilgai saugoma, todėl griežta draugė, šeimininkaujanti mama, į nuvertinimą linkęs stilistas (žinoma, jei kalbame apie drabužius) yra tinkami personažai, iš kurių galėsite „pasiskolinti“ tvirtumo ir ryžto.

Pagrindinis netvarkos pašalinimo principas yra paprastas: jei daikto nenaudojame metus, išmetame jį, paaukojame labdarai arba parduodame. Ir labai svarbu jums atsikratyti daiktų arba parašyti pardavimo skelbimą tą pačią dieną! Kitaip rinksite krepšius, o paskui dar dvejus metus užkliūsite už jų, nes „nėra laiko“ jais užsiimti.

Pasipuošimo etapas yra tai, kad kasdien reikia save pratinti prie estetiško ir malonaus gyvenimo. Jei turite prabangų servizą, kuris naudojamas kartą per metus, tai viskas – atėjo laikas atsikratyti kitų indų ir naudoti šį. Juk dabar jūs vertinate kiekvieną savo gyvenimo dieną.

Paimkite savo „šventinį“ kostiumą (arba užsisakykite), pradėkite deginti žvakes arba kitokiu būdu organizuokite magišką jaukumo apšvietimą ir galiausiai įsigykite sau patogią pagalvę.

Įveskite taisyklę: viskas, kuo aš naudojuosi kasdien, turėtų man teikti malonumą. Logiška investuoti į tai, kas naudojama dažnai, o ne vieną kartą gyvenime.

Atskira rekomendacija damoms: jei turite ypatingą suknelę, kuri jau porą metų laukia išėjimo į visuomenę, tai … nešiokite ją namuose. Nieko neprarasite, net jei ir išsipurvinsite: suknelė bet kokiu būdu bus nenaudojama, vienintelis būdas suteikti sau džiaugsmo – tai vaikščioti po namus gražiai ir pajausti save ypatinga netyčia pažvelgus į veidrodį. Beje, makiažas taip pat gali suteikti daug malonumo, net jei niekur nesiruošiate eiti. Viskas tai dėl savęs.

Panaudokite dviejų savaičių taisyklę

Ji labiau tiks tiems, kurie pavargo laukti trokštamo gyvenimo pokyčio. Bet tai gali būti naudinga ir jums.

Kartą išgirdau frazę, kuri iš pradžių mane supykdė iki sielos gelmių. Tai skambėjo taip: „Bet kokia svajonė gali išsipildyti per dvi savaites“. „Ką?! Ta prasme bet kokia?“ – pagalvojau aš. Vienas dalykas, jei svajonė yra „suvalgyti vanilinių ledų“, ir visai kas kita, kai reikia įsigyti butą.

Vėliau aš šiek tiek atvėsau ir supratau, apie ką kalbama. Akivaizdu, kad kiekviena svajonė negali išsipildyti iki galo per dvi savaites. Bet galima paleisti procesą. Taip, jūs remonto taip greitai nepabaigsite, bet galite susirasti meistrus ir duoti jiems užduotį. Ir vargu, ar gausite milijoninių pajamų dirbdami įmonėje, bet galite pateikti dokumentus ir atidaryti savo įmonę. O paskui atsiras tie, kurie pastūmės, kad svajonė išsipildytų, – tie patys statybininkai, užsakovai, darbuotojai.

Beje, yra viena smagią istoriją svajonę apie ledus. Vieną kartą naktį (na, o kada dar) aš labai labai užsinorėjau persikinių ledų. Paaiškėjo, kad jų rasti nėra taip paprasta: yra bet kokių kitų rūšių, bet persikinių nėra. Nepatikėsite, bet deserto paieškos virto kelis mėnesius trukusiu ieškojimu: visi mano namiškiai, pasitaikius progai, prieidavo prie vitrinų ir ieškodavo norimos rūšies. Atrodo smulkmena, bet kažkuriuo momentu supratau: negaliu mėgautis saldumynais, kurie yra mūsų namuose, nes nuolat galvoju apie tuos persikinius ledus.

Tada nusprendžiau, kad reikia skubiai kovoti su „atidėto saldumyno“ sindromu. Prisiminiau dviejų savaičių taisyklę ir ėmiau prašyti visų pažįstamų pagalbos. Žinoma, antrą paieškos dieną sutikau man reikalingus žmones –  pažįstamus, kurie gamino ledus pagal užsakymą ir galėjo pagaminti bet kokius.

Šioje visiškai nerimtoje istorijoje galima atsekti, kaip svarbu tikslui pasiekti kartais tiesiog susikaupti į jį, iš aktyvaus scenarijaus išeiti į dar aktyvesnį, tai yra prijungti kitus žmones. Paleisti procesą, kuris pats atves prie rezultato (atsiprašau, jei dabar jums norisi ir persikinių ledų).

Užsiimkite „procesiniais“ dalykais

Yra puikių pomėgių, kurie gali padėti sutelkti dėmesį į ,,čia“ ir ,,dabar“. Raskite tai, kas jums patinka, ir aš jums pasakysiu, kokie yra mūsų tikslo pliusai.

Tenisas, kaip pavyzdys – kai kamuolys skrenda į jūsų aikštės pusę, jūs galite tą „dabar“ pagauti: esate tik jūs, raketė ir kamuolys. Daugiau n-i-e-k-o. Ir tai puiku.

Tapyba (jei susikaupiama į techniką, o ne į „greitą“ paveikslų gamybą) sugeba nuostabiai sustabdyti laiką. Kai išmoksite atskirti subtiliausius atspalvius, stebėdami, kaip šviesa bėga bokalo kraštu, kas šimtąją milimetro dalį keisdama ryškumą, jūs mokėsite būti, stebėti, jausti.

Šokiai ir tempimai moko jausti savo kūną ir matyti, kaip rezultatas keičiasi nuo jūsų būsenos. Gyvenimas – tai akimirka, kai ateinate į salę, uždarote duris ir… „tegul visas pasaulis palaukia“.

Mezgimas – tai puikus užsiėmimas, kai tuo užsiimate ne pardavimui. Tiesiog mezgate, kilpa po kilpos, o po to išardote ir vėl mezgate iš naujo. Puikiai ramina ir moko niekur nebėgti.

Tikiuosi, kad jums atėjo kokių nors idėjų dėl pomėgių, kurie susiję ne tiek su rezultatais, kiek su procesu. Aišku, kad iš bet kokio dalyko su aktyviu Vidiniu Žandaru galima padaryti ne malonumą, o kankinimą ir savęs nukankinimą, bet tikiuosi, kad tai jumis neatsitiks.

Leiskite sau išlaidauti

Daugeliui žmonių atidėto gyvenimo sindromas įsikiša į finansus: jis leidžia taupyti, bet neleidžia išlaidauti, o juo labiau – išlaidauti su malonumu. Būna net taip, kad guli žmogaus pinigai ir banke, ir po pagalve, ir slėptuvėje, ir seife, bet jis vis tiek gyvena taip, lyg jo atlyginimas būtų pragyvenimo minimumo dydžio.

Nežinau, kokia jūsų finansinė padėtis, bet žinau, kad pinigų reikia ne tik išgyvenimui ir apsisaugojimui. Jie reikalingi ir džiaugsmui. Dėl to, kad parodytume meilę sau ir kitiems, kad dabartis taptų nuostabi. Dovanokite sau dovanas, išleiskite pinigų komfortui ir malonumui.

Viena iš mano klienčių turėjo juokingą atvejį. Jos vyras vaikystėje patyrė badą, ir šie baisūs prisiminimai neduodavo jam galimybės atsipalaiduoti net tada, kai jis tapo labai turtingu žmogumi. Pinigų buvo daug, bet jis negalėjo jų išleisti: visur taupė, kiekvieną centą skaičiavo.

Žinoma, dėl vaikų išsilavinimo jis negailėjo, nusipirko prabangų automobilį (reikia darbui), bet įprastam gyvenimui nenorėjo leisti pinigų.

Vieną gražią dieną jo žmona surizikavo ir nupirko namams… minkštą trijų sluoksnių tualetinį popierių. Vyras, žinoma, gailėjo pinigų tokioms kvailystėms. Bet tada įvyko stebuklas (na, ką daryti, net vonios kambariuose jie pasitaiko): sutuoktinis suprato, kaip jam patinka daryti gyvenimą malonų. Žmonos jis nebarė, o pasakė, kad dabar ji turėtų pirkti tik tokį popierių. Gal kvailystė, gal smulkmena, bet jam tai didelis žingsnis link to, kad galėtų išleisti sau.

Ieškokite palaikymo

Svarbiausias būdas padėti sau – surasti tuos, kurie palaikys jus kelyje į tikslą. Tikriausiai esate girdėję apie kibiro su krabais fenomeną: jei vienas bando išlipti į laisvę, tai kiti jam nepadeda, o kabinasi už jo ir tempia žemyn.

Taip yra ir su bet kokiais gyvenimo pokyčiais: deja, aplinka priešinasi mūsų judėjimui į priekį. Jei šalia jūsų yra tik krabai, kurie patys nenori nieko keisti, jumis netiki, sako kažką panašaus į „kam tau to reikia“, „kur tu lipi“, „nuo gero gyvenimo išsidirbinėji“, tai juos reikia pakeisti tais, kurie tikės ir palaikys.

Kelias į laimę niekada nebūna tuščias, visada yra žmonių, pasiruošusių padėti. Tik juos reikia surasti ir pakviesti į savo gyvenimą. Mes galime padaryti viską, jei turime palaikymą.