Ženšenis – gyvybės šaknis

1-1LLMA prezidentas Aleksas Vienažindys

Ženšenis (Panax ginseng C.A. MEY) iš kinų kalbos reiškia „gyvybės šaknis“. Per šimtmečius žmogus vartodavo legendinę šaknį nuo įvairių ligų ir jėgoms palaikyti.

Stebuklinga šaknis auga labai lėtai, šimtą metų ir daugiau, kartais ,,užmiega“ keliems dešimtmečiams. Anksčiau ženšenis augdavo Rusijos, Pietų Korėjos ir Kinijos dideliuose plotuose. Tačiau kertant miškus, nekontroliuojamai ir neprotingai kasant ženšenį, šaknų atsargos smarkiai sumažėjo. Palaipsniui ženšenio šaknų kasimas lėmė jo išnykimą daugelyje Rusijos Chabarovsko ir Pajūrio teritorijų regionų.

DSC02894

Mišrūs Rusijos Pajūrio teritorijos miškai, kai kurie Šiaurės rytų Kinijos ir Šiaurės Korėjos rajonai – tai vienintelės Žemėje vietos, kur dar auga laukinis ženšenis ir jo kiekis pakankamas tik tam, kad išsaugotų kaip rūšį.

Ženšenio gydomosios savybės

Ženšenio gydomąsias savybes lemia cheminių medžiagų, esančių jo ląstelėse, įvairovė ir sudėtingumas. Dauguma šių medžiagų ištirtos gana gerai, bet ženšenio sudėtyje yra ir tokių junginių, kurių poveikis žmogaus organizmui kol kas dar galutinai neišaiškintas. Tokiems junginiams priskiriami biologiškai aktyvūs peptidai, polisacharidai ir eteriniai aliejai. Pagrindinės ženšenio veikliosios medžiagos yra gliukozidai (ginsenozidai), kurie kaupiasi augalo lapuose, lapų kotuose, stiebuose ir smulkiose pridėtinėse šaknyse. Taip pat ženšenio šaknyje yra didelis kiekis biologiškai aktyvių poliacetilenų. Augalo šaknyje rasta alkaloidų, krakmolo, pektininių, dervos, vitamino C, fosforo, sieros, makro- ir mikroelementų, triterpeninių saponinų ir daug kitų medžiagų.

Pastaruoju metu mokslininkai dėmesį skiria ženšenio sudėtyje esantiems peptidams, kurių grupei priklauso žemesnieji molekulių junginiai, pasižymintys dideliu biologiniu aktyvumu. Taip pat dabar tyrinėjamos ir kitos ženšenio šaknies sudėtyje esančios biologiškai aktyvių medžiagų grupės – polisacharidai ir eteriniai aliejai.

Prieš keletą metų mokslininkai aptiko, kad ženšenio preparatuose esama metalo germanio, kuris derinyje su vitaminu E daro teigiamą poveikį žmogaus sveikatai.

Antžeminių ženšenio dalių vaistinės savybės

3-3Kaip žinoma, tradicinė ženšenio vaistinė žaliava yra jo šaknis. Bet mokslininkai taip pat įrodė, kad antžeminėse augalo dalyse yra ne mažiau gliukozidų kaip jo šaknyje. Dėl to Kinijos, Korėjos, Rusijos Pajūrio liaudies medicinoje greta ženšenio šaknies vartojami jo lapai ir stiebai, taip pat žiedai ir sėklos.

Atlikę daugkartinius bandymus, medikai įrodė, kad ženšenio lapų tinktūros farmakologinis poveikis panašus kaip ženšenio šaknies tinktūros. Ją visiškai galima vartoti gydant I ir II tipo cukrinį diabetą, komplikuojančias diabetą nekrozes ir tropines opas, neuropsichines ligas, hipotrofijas, chronišką nuovargio sindromą, taip pat organizmui atstatyti po patirto streso.

Naujausi ženšenio tyrinėjimai

Prie svarbiausių paskutinių dešimtmečių atradimų apie ženšenio šaknies gydomąsias savybes priskiriamas tas faktas, kad spiritiniai šio augalo ekstraktai kelia kraujospūdį, o vandeniniai jį mažina.

Viena iš mažai mokslinėje literatūroje aprašytų ženšenio savybių yra jo sugebėjimas ne tik stabdyti nutukimo vystymąsi, bet ir iš viso žymiai sumažinti kūno svorį. Dabartiniu metu šios gyvybės šaknies savybės tyrinėjimuIMG_3061 jau užsiima JAV mokslininkai.

Kaip žinoma, ženšenio preparatai vartojami kaip priemonė, užkertanti kelią senėjimui. Vis dėlto iki šiol nežinoma, kokios konkrečiai medžiagos, esančios šio augalo sudėtyje, stabdo žmogaus organizmo senėjimą. Iš galimų „kanditatų“ į nemirtingumo eleksyro vaidmenį tyrinėtojai iškelia maltolį, kuris atsiranda temperatūrai veikiant ženšenio šaknį.

Pastaraisiais metais atlikti tyrimai parodė, kad polisacharidai, esantys ženšenio lapuose, pasižymi priešnavikinėmis savybėmis, todėl iš jų pagaminti preparatai gali būti vartojami gydant vėžiu sergančius ligonius.

Ženšenio preparatų vartojimas medicinoje

4-4Ženšenis yra žinomiausia tonizuojanti, stiprinanti ir stimuliuojanti priemonė. Šio augalo preparatai aktyviai veikia centrinę nervų sistemą, didina darbingumą, mažina fizinį ir protinį nuovargį, gerina apetitą ir stimuliuoja lytinę funkciją. Moksliškai įrodytas teigiamas ženšenio poveikis esant depresinėms būsenoms, neurastenijai. Be to, gyvybės šaknis gerina širdies ir kraujagyslių sistemos funkcinę veiklą ir reguliuoja kraujospūdį.

Ženšenio preparatai vartojami:

* kaip tonizuojanti, stiprinanti priemonė, kelianti darbingumą ir organizmo pasipriešinimą stresinėms  situacijoms, fiziniam krūviui, neigiamiems išorės veiksnių poveikiams;
* organizmo atstatymo periodu po sunkių ligų, operacijų;
* esant ilgai trunkančiam fiziniam ir psichiniam pervargimui;
* sergant neurozėmis;
* esant nemigai;
* esant lytinės funkcijos sutrikimams;
* vidaus sekrecijos liaukų veiklai stimuliuoti;
* esant medžiagų apykaitos sutrikimams;
* cukraus kiekiui kraujyje mažinti;
* reparativinems procesams organizme stiprinti;
* kaip kraujavimą stabdanti priemonė.

Ženšenio vaistiniai preparatai ir receptai

Rytų medicinoje pirmenybė teikiama ženšenio vandeninėms ištraukoms (nuovirams, antpilams) ir milteliams. Europiečių praktikoje atvirkščiai – labiausiai paplitę gyvybės šaknies spiritiniai antpilai.

Dabartiniu metu Artimųjų rytų Europoje gaminami tokie vaistiniai ženšenio preparatai, kaip emulsijos, aerozoliai, skirti gimdos, skrandžio, tiesiosios žarnos ir kitų organų vėžiui gydyti.

Sausos šaknies antpilas

Antpilui gaminti sausa šaknis susmulkinama milteliais, po to užpilama degtine (30 g šaknies ir 1 l degtinės), paliekama pastovėti 3–4 savaitėms, periodiškai suplakama, po to filtruojama.

Profilaktiškai 20 lašų antpilo vartojama 1–2 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Gydymo kursas – 1,5 mėnesio. Po 30 dienų pertraukos gydymo kursas pakartojamas.

Įvairioms ligoms gydyti ženšenio antpilas vartojamas tokiomis dozėmis, kurias nustato gydytojas (dažniausiai 30–40 lašų). 

Šviežios šaknies antpilas

Antpilui gaminti šaknis nuplaunama šaltu vandeniu, nusausinama, susmulkinama, užpilama degtine (100 g šaknies ir 1 l degtinės), paliekama pastovėti 3–4 savaitėms, periodiškai suplakama, po to filtruojama.

Profilaktiškai 15–20 lašų antpilo vartojama 3 kartus per dieną 20–30 min. prieš valgį. Po mėnesio gydymo daroma pertrauka 10 dienų, po to kursas kartojamas.

Vietoje degtinės antpilui gaminti galima naudoti 40–50 proc. spiritą. Paruošta ženšenio šaknis užpilama spiritu (santykis 1:10), paliekama pastovėti 2 savaitėms, po to filtruojama.

Profilaktiškai antpilas vartojamas po 10–15 lašų 3 kartus per dieną 20–30 min. prieš valgį. Gydymo kursas – 1 mėnuo. Prireikus po 30 dienų pertraukos gydymo kursas kartojamas. 

Ekstraktas

Ekstraktui gaminti paruošta ženšenio šaknis sumalama mėsmale, sumaišoma su pašildytu medumi (100 g šaknies ir 900 g medaus) ir paliekama pastovėti 3–4 savaitėms, periodiškai maišoma mediniu šaukštu.

Ekstraktas vartojamas po 1/2 arbatinio šaukštelio ryte 30 min. prieš valgį neužgeriant vandeniu. Gydymo kursas – 2–3 mėnesiai.

Medaus ir ženšenio želė

Želei gaminti susmulkinta sausa ženšenio šaknis, sumaišoma su medumi (25 g šaknies ir 700 g medaus) ir paliekama pastovėti 10 dienų. Preparatas vartojamas po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną 20–30 min. prieš valgį. Gydymo kursas – 2 mėnesiai.

Ženšenio pasta

Pastai gaminti ženšenio šaknis susmulkinama, užpilama karštu vandeniu (2 valgomieji šaukštai susmulkintos šaknies ir 2–3 valgomieji šaukštai vandens), paliekama 2–3 valandoms, po to maišant vandens inde kaitinama iki 60–70°C ir atšaldoma iki 40°C.

Paruošta pasta vartojama odos ligoms gydyti, taip pat kosmetikai.

Nuoviras

Nuovirui gaminti 2–3 valgomieji šaukštai susmulkintos ženšenio šaknies užpilama 1–2 stiklinėmis šalto vandens, verdama ant silpnos ugnies 3–5 min., po to iškošiana ir atšaldoma iki 37–40 °C.

Arbata

Arbatai gaminti sausos ženšenio šaknies milteliai užpilami verdančiu vandeniu (santykis 1:10), paliekama pastovėti 10 min., po to iškošiama. Arbata geriama po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną 20 min.  prieš valgį. Po 30 dienų pertraukos profilaktinis gydymo kursas pakartojamas.

Rūgpienis su ženšeniu

Kinijoje populiariam preparatui gaminti karštame virintame piene ištirpinama 1 arbatinis šaukštelis ženšenio medaus ekstrakto, mišinys atvėsinamas iki 38–40°C ir dar įpilama pieno raugo. Kai susidaro rūgpienis, suplakama. Preparatas vartojamas po 250 ml 2 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.

Ženšenis su vynuogių sultimis

Vaistams gaminti 1 valgomasis šaukštas susmulkintų šviežių ženšenio šaknų  sumaišoma su 2 valgomaisiais šaukštais vynuogių sulčių. Šio preparato vartojimo dozės priklauso nuo ligų pobūdžio.

Ženšenis nuo senatvės

Senatvė yra dėsningas biologinis procesas, kai dėl amžiaus atsiradę pokyčiai sumažina organizmo prisitaikymo galimybes. Daugelis mokslininkų mano, kad pagrindinė senėjimo priežastis yra ląstelių dalijimosi tempo sulėtėjimas ir audinių galimybės atsinaujinti sumažėjimas. Kinų medikai tvirtina, kad reguliariai vartojant ženšenio preparatus mėgautis aktyviu gyvenimu galima sulaukus ir 100 metų.

Streso gydymas

Stresinė būsena atsiranda tada, kai žmogus patiria jaudulį, įtampą, baimę ir kitas neigiamas emocijas.

Moksliškai įrodyta, kad ženšenio preparatai padeda organizmui susitvarkyti su nemaloniomis gyvenimo situacijomis ginant jį nuo streso. Preparatai, pagaminti iš gyvybės šaknies, ištaiso žalą, padarytą cheminių medžiagų, kurios išsiskiria žmogaus organizme, kai jis patiria stresą.

Žmonėms, patyrusiemas stresą, rekomenduojamas gydymo kursas ženšenio antpilu. Preparatas vartojamas po 20 lašų 2 kartus per dieną 20–30 min. prieš valgį. Prireikus po 30 dienų pertraukos gydymas pakartojamas.

Taip pat stresinės būsenos metu rekomenduojama vartoti vaistinėse esančius gyvybės šaknies preparatus, kurie geriami tokiomis dozėmis, kurios nurodytos ant pakuotės.

Kontraindikacijos

Ženšenis nevartojamas esant:

  • infekciniams ir uždegimo procesams;
  • kraujavimui;
  • padidėjusiam susijaudinimui;
  • nėštumui.

Be to, ženšenio preparatų nereikia vartoti antroje dienos pusėje.

Vartojant ženšenio preparatus terapinėmis dozėmis, dažniausiai šalutinių reiškinių neatsiranda, tačiau kartais gali būti galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, gali padidėti kraujosoūdis.

Kur įsigyti ženšenio?

Ženšenis auginamas Lietuvoje specialiai tam pritaikytose laukinės gamtos sąlygose.

Galima paskambinti telefonu arba parašyti elektroniniu paštu tinklalapio skyriuje „Kontaktai“ ir Jums jį pristatys į nurodytą vietą.