DĖMESIO VAISTAŽOLĖS!

IMG_3061LLMA prezidentas Aleksas Vienažindys

Gydytis vaistažolėmis reikia labai atsargiai ir atsakingai!

Manoma, kad vaistažolės yra labai naudingos organizmui ir žymiai geresnės už sintetinius vaistus. Bet visur turi būti normos!

Vaistinės medžiagos augaluose ne visada sėkmingai derinasi. Be to, jų koncentracija nevienoda net dviejuose krūmuose, augančiuose tame pačiame miške, o ką jau kalbėti apie vaistažoles, surinktas skirtinguose regionuose. Pavyzdžiui, ženšenis (Panax ginseng C.A. MEY), augantis ne Tolimuosiuose Rytuose, yra ne toks veiksmingas.

Rusmene paprastoji

Kaip ir sintetiniai vaistai, vaistažolių preparatai taip pat turi šalutinių poveikių. Pavyzdžiui, nuo nedidelio rusmenės vaistažolės (Digitalis purpurea) perdozavimo gali sustoti širdis. Nuo ilgalaikio tų pačių vaistažolių vartojimo, kaip ir nuo tablečių, gali būti priklausomybė, o kai kurie augalai pradeda daryti netgi neigiamą įtaką.

Saugumo taisyklės.

Fitoterapijoje būtinai turi būti atsižvelgta į esamas ligas. Pavyzdžiui, daugelis augalų turi tulžies skystį varomąjį poveikį. Sergant tulžies pūslės ligomis, jie yra labai naudingi. Bet jei tulžyje yra akmenų, vartoti tokias vaistažoles draudžiama.

Be to, reikia žinoti, tablečių suderinamumą su vaistažolėmis ir maistu. Pavyzdžiui, ženšenis, kuris yra dažnai vartojamas kaip tonizuojanti priemone, yra nesuderinamas su kava ir preparatais, kurių sudėtyje yra kofeino. Šis ,,kokteilis“ gali sukelti padidėjusį dirglumą.

Kai kurių vaistažolių ir vaistų deriniai yra neleidžiami iš esmės. Kai vartojamas tetraciklinas, negalima vienu metu vartoti jonažolės. Tai žymiai padidina odos jautrumą šviesai.

Todėl, prieš pradėdami gydymą vaistažolėmis, pasitarkit su gydytoju fitoterapeutu.

Žinoma, vaistažoles ir yra gamtos vaistai, kurie atneša daug naudos mūsų organizmui. Tačiau, kaip ir kiti vaistai, vaistažolių arbatos ir žolelių užpilai turėtų būti vartojami tik ribotais kiekiais. Kad nauda netaptų kenkimu organizmui, rekomenduojama vartoti per dieną ne daugiau kaip 200 g nuoviro. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kartu su gydomomis savybėmis vaistažolės turi ir šalutinių poveikių.

Pipirmėtė (lot. Mentha x piperita).Pipirmete

Tokia pažįstama aromatinė vaistažolė, kurią močiutės paruošdavo mums prieš miegą, kai mes negalėdavome ramiai užmigti. Ir tai yra teisinga, nes mėta turi raminamąji poveikį, ir viskas dėl to, kad padeda sumažinti spaudimą. Tai ir yra jos pagrindinis pavojus. Mentolis, esantis mėtoje, lėtina širdies plakimą ir apsunkina kvėpavimo takų darbą, o tai gali sukelti priepuolius hipertonikams ir žmonėms, kenčiantiems nuo astmos.

JonazoleJonažolė (lot. Hypericum perforatum).

Taip pat turi raminamąjį poveikį, Ją netgi vadina natūraliu gamtos antidepresantu. Bet jei persistengsime vartodami jonažolės arbatą (daugiau nei 3 puodelius per dieną), tai ji gali sukelti mieguistumą ir galvos svaigimą. Ji yra žinoma savo teigiamu poveikiu virškinimo sistemai, bet ilgai vartojant jonažolę gali sukelti vidurių užkietėjimą ir kepenų skausmą. Negalima piktnaudžiauti šios vaistažolės nuoviru vasarą – padidėja jautrumas ultravioletiniams spinduliams, o tai gresia sukelti saulės nudegimus.

Vaistinė ramunė (lot.Matricaria recutita).Ramune

Ši baltai geltona gražuolė yra žinoma ne tik dėl savo pranašiškų funkcijų, bet ir dėl gydomojo poveikio virškinimo sistemai, tulžies skysčio varomojo poveikio, turi antispazminių ir antiuždegiminių savybių. Tačiau jos naudojimas kelia grėsmę moterų mėnesinio ciklo sutrikimui ir pažeidimams nėštumo metu. Taip pat vaistinė ramunė trukdo pasisavinti geležį iš maisto produktų, todėl laikui bėgant galima susirgti dėl geležies trūkumo organizme.

Dilgėles (lot. Urtica dioica). 

Dilgele

Šio augalo arbata ir nuovirai turi kraujavimą stabdančių savybių, o dilgėlių žiedai vartojami bronchitui gydyti. Bet yra labai nepageidautina vartoti tokias arbatas nėščiosioms moterims, nes šis augalas didina gimdos susitraukimus (senovėje netgi buvo naudojamas abortams). Negalima vartoti nuovirų sergant kraujagyslių ateroskleroze, kai yra gimdos ir prostatos auglys, hipertonija.

Kartusis pelynas (lot. Artemisia absinthium).

Pelynas

Gerina apetitą ir yra laikoma kaip veiksminga priemonė ginekologinėms ligoms gydyti.

Tačiau verta žinoti, kad pelyno pagrindu yra ruošiama apsento tinktūra, kuri be saiko vartojama skatina garsų ,,žalios fėjos” atsiradimą – haliucinacijas, sukeltas pelyne esančio tujono (tai nuodas žudančiai veikiantis nervų sistemą).

Šalpusnis (lot. Tussilágo).

Salpusnis

Turi puikią atsikosėjimo savybę, bet kartu savyje laiko toksinių medžiagų. Pyrolizidino alkaloidai, esantys šio augalo lapuose, sukelia kepenų uždegimą, susijusį su kraujo užsistovėjimu kepenyse. Šios vaistažoles arbatos yra žalingas žmonėms, sergantiems širdies ir kvėpavimo takų ligomis.

Melisa (lot. Melissa).

Melisa

Raminamoji vaistažolė, kuri yra gamtos spazmolitikas, padidina darbingumą ir dėmesį, mažina dirglumą ir nerimą. Bet, deja, jei pernelyg dažnai naudosime melisos arbatą, galima uždirbti galvos svaigimą ir skausmą.