Mokslininkai įvardijo priežastis, kodėl verta valgyti svogūnus kiekvieną dieną ir kada tai draudžiama
Parengė Lietuvos liaudies medicinos asociacijos prezidentas Aleksas Vienažindys
Svogūnai yra labai aromatinga daržovė, lelijinių šeimos atstovai. Juos naudoja virėjai visame pasaulyje. Sklinda gandai, kad supjaustyti svogūnai tampa toksiški ir kad svogūnai yra per daug krakmolingi besilaikantiems dietos, turinčios mažai angliavandenių. Aš jums papasakosiu apie svogūnus šiuolaikinio mokslo požiūriu.
Pirmiausia norėčiau pasidalinti įdomiais faktais apie šią nuostabią daržovę. Žmonija svogūnus naudoja daugiau nei šešis tūkstantmečius, o Azija laikoma jų tėvyne.
Svogūnų istorijoje yra gana pikantiškų atvejų. Viduramžių vienuolynuose svogūnai buvo uždrausti. Buvo tikima, kad tai didina libido ir todėl verčia „nusidėti“. Apie „nuodėmę“ nieko negaliu pasakyti, tačiau yra moksliškai įrodyta faktų apie jų naudą vyrų sveikatai.
Garsusis Ibn Sina, Vakarų kultūroje žinomas kaip Avicena, viduramžių persų filosofas, mokslininkas ir gydytojas, savo darbe „Medicinos kanonas“ paskyrė visą skyrių. O juk šis legendinis žmogus žinojo, ką rašo.
Svogūnų maistinės savybės
Angliavandeniai. Viename vidutinio dydžio svogūne yra apie 10 gramų angliavandenių. Iš jų 4,7 gramo cukrus ir 1,9 gramo ląstelienos. Svogūnai turi mažą glikeminį indeksą, tarp 10–15.
Riebalai. Pats svogūnas turi minimalų riebalų kiekį, tačiau jis dažnai gaminamas pridedant riebalų, pakepinamas aliejuje.
Baltymai. Svogūnai nėra maistas, turintis daug baltymų, tačiau tai kompensuojama kitomis jo naudingomis savybėmis sveikatai.
Vitaminai ir mineralai. Svogūnai aprūpina organizmą vitaminu C, folio rūgštimi ir manganu, taip pat yra kalcio ir kalio.
Straipsnis nėra skirtas gydymo tikslams, turi tik pažintinį pobūdį. Neužsiimkite savarankišku gydymu – tai gali pakenkti jūsų sveikatai. Kreipkitės į gydytoją dėl simptomų patikslinimo, gydymo ir profilaktikos.
Nauda sveikatai
Svogūnuose yra įvairių sveikatą stiprinančių fitocheminių medžiagų, kurios profilaktiškai padeda išvengti ligų. Kartu su sieros pagrindu pagamintais junginiais, svogūnas turtingas kvercetino, kuris yra galingas antioksidantas.
Svogūnų nauda širdies ir kraujagyslių sistemai. Svogūnuose yra junginių, vadinamų alilo sulfidais, kurie padeda išvengti širdies ligų. Vitaminas C svogūnuose veikia kaip antioksidantas, naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai. Daugiausia svogūnas turtingas flavonoido, vadinamo kvercetinu. Tai padeda sumažinti kraujospūdį ir kovoja su uždegimais. Visi šie veiksniai kartu su natūraliu pluoštu ir kalio kiekiu svogūnuose yra geriausias pasirinkimas tiems, kurie nori sustiprinti širdies sveikatą.
Moksliniai tyrimai, susiję su onkologija. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad svogūnuose esantys alilsulfidai apsaugo organizmą nuo vėžio. Visų pirma, dialilo trisulfidas yra atsakingas už kelių, susijusių su vėžio vystymusi, reguliavimą. Jiems priklauso ląstelių ciklo sustabdymas, vėžio ląstelių migracijos prevencija ir apoptozės (užprogramuotos ląstelių mirties) sukėlimas.
Sumažina nutukimo riziką. Laboratoriniai tyrimai rodo, kad yra keletas mechanizmų, kuriais svogūnai gali slopinti riebalų perteklių. Svogūnų ekstraktai blokuoja naujų riebalų ląstelių susidarymą ir padidina energijos sąnaudas termogenezės dėka. Manoma, kad kvercetinas veiksmingai paverčia baltąsias riebalų ląsteles į labiau metaboliškai aktyvias rudąsias riebalų ląsteles. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad šie tyrimai nebuvo atlikti su žmonėmis, todėl reikia daugiau papildomų įrodymų, patvirtinančių šią naudą.
Palaiko vyrų vaisingumą. Svogūnai yra perspektyvūs gydant vyrų nevaisingumą. Svogūnuose esantis kvercetinas yra naudingas tiek spermatozoidų judrumui, tiek gyvybingumui. Įrodyta, kad svogūnų lukštų ekstraktas sustiprina Hv1 kanalo, kuris vaidina lemiamą vaidmenį spermos funkcijai, aktyvumą. Tyrimai rodo, kad svogūnų lukštų poveikis yra toks stiprus, kad jo pagrindu galima sukurti vaisingumo vaistus.
Pagerina atmintį. Svogūnuose yra inulino – tirpios probiotinės ląstelienos, kuri maitina sveikas žarnyno bakterijas. Manoma, kad yra žarnyno ir smegenų ašis, susiejanti virškinimo sistemos pranešimus su smegenų veikla. Dvigubame aklame placebo kontroliuojamame tyrime buvo išbandytas inulino poveikis nuotaikai ir kognityviniam sugebėjimui. Inulino vartojimas parodė trumpalaikės atminties pagerėjimą. Nors priežastiniams ryšiams nustatyti reikia daugiau papildomų tyrimų, svogūnuose esantis inulinas gali būti naudingas kognityvinėmss funkcijoms pagerinti.
Alerginės reakcijos svogūnams
Alergijos simptomai, tokie kaip astma, odos bėrimai ir sloga, dažniau pastiebimi nulupus ir pjaustant svogūnus, o ne nurijus valgant. Tačiau pavartojus virtų svogūnų, kaip ir būdinga alergijai maistui, buvo pastebėta anafilaksijos (tai gyvybei grėsminga, ūmiai besivystanti alerginė reakcija) atvejų.
Kai liečiate ar valgote svogūnus, alergijos simptomai gali pasireikšti iškart po kontakto arba po kelių valandų. Jei manote, kad esate alergiškas svogūnams, pasitarkite su gydytoju ir atlikite išsamų tyrimą.
Šalutiniai poveikiai panaudojus svogūnus
Svogūnai gali sudirginti akis dėl sieros rūgšties, išsiskiriančios juos pjaustant. Pjaustydami svogūną, jūs sunaikinate ląsteles, išleisdami jų turinį. Fermentai susimaišo su rūgštimis, priversdami akis degti ir ašaroti. Kad sumažintumėte dirginimą, prieš pjaustydami pabandykite užsidėti akinius arba atvėsinti svogūnus.
Kai valgome svogūnus, juose esantys sieros junginiai patenka į kraują ir prakaituojant gali išsiskirti iš mūsų porų, todėl kai kurie žmonės, pavalgę jų, gali „kvepėti svogūnais“. Svogūnai, ypač žali, gali tapti nemalonaus kvapo iš burnos priežastimi. Norėdami atsikratyti svogūnų kvapo, pabandykite suvalgyti petražolių. Svogūnuose yra fruktanų ir jie gali sukelti pilvo skausmą, pilvo pūtimą ir dujas.
Kai valgomi švieži svogūnai, o ne papildų pavidalu, jie paprastai laikomi saugiais. Tačiau jie gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, todėl pasitarkite su gydytoju, jei jūsų racione yra daug svogūnų.
Šios daržovės prekybos centruose galima rasti ištisus metus. Pasirinkite daržovę, kurioje nėra mėlynių ir įpjovimų. Svogūnas turėtų būti kietas, o ne minkštas. Venkite smulkintų svogūnų, kurie atrodo sausi ar gleivėti.
Kaip teisingai laikyti svogūnus?
Naudokite šviežius svogūnus per 2–4 savaites nuo pirkimo. Laikykite juos sausoje, gerai vėdinamoje vietoje kambario temperatūroje. Prieš pjaustydami svogūnus, nuplaukite juos po tekančiu vandeniu. Supjaustytą svogūną galima laikyti šaldytuve iki 7 dienų, tačiau, jei pastebėsite kokių nors gedimo požymių, jį reikia išmesti. Svogūnai šaldiklyje laikomi iki metų.